متیو میلر: در آینده افغانستان تنها «امارات اسلامی» سهم ندارند

در آینده افغانستان تنها «امارات اسلامی» سهم ندارند

وزارت خارجه امریکا در پیوند به شرکت نکردن نماینده امارت اسلامی در دومین نشست دوحه گفته است که «امارت اسلامی» تنها بازی‌گران آینده افغانستان نیستند.

متیو میلر سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا هدف از شرکت نماینده‌های امریکا در دومین نشست دوحه پیرامون افغانستان را تاکید مجدد واشنگتن بر رعایت حقوق بشر، تبدیل نشدن افغانستان به پای‌گاه امن هراس‌افگنان و تعامل با فعالان جامعه مدنی خوانده است.

آقای میلر گفته است: «امارت اسلامی تنها افغان‌هایی نیستند که در آینده افغانستان سهم دارند. ما به پشتیبانی از همه افغان‌ها به‌شمول زنان و دختران در شکل‌دهی آینده کشور شان ادامه خواهیم داد.»

سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا در پیوند به عدم دیدار نماینده‌های روسیه، چین و ایران با نماینده‌های جامعه مدنی افغانستان گفته است که ایالات متحده امریکا تعامل با جامعه مدنی را سازنده می‌داند.

او در این باره افزود: «ما همیشه تعامل با جامعه مدنی را سازنده می‌دانیم. ما سعی می‌کنیم از طریق دیپلماسی خود برای توانمندسازی جامعه مدنی اقدام کنیم. ما قطعا هر کشوری در جهان را تشویق می‌کنیم که این مسیر را دنبال کند.»

اما ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی سخنان سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا را عقده‌مندانه خو‌انده است.

آقای مجاهد گفت: «ما نیت امریکا را می‎دانیم. علت عمده این نیست که نام بردند، اصلن خود شان نقض‌ کننده‌های بزرگ حقوق بشر در سطح جهان هستند و حقوقی را که شریعت اسلامی به افراد داده، امارت اسلامی به آن متعهد است. مشکل امریکا در شکست امریکا است.»

محمدمتین محمدخیل آگاه مسایل سیاسی گفت: «حرف‌های که از مقام‌های امریکا شنیده می‌شود در مورد حرف‌های چین و روسیه و در حقیقت تقابل حرف‌هاست ولی افغانستان با داشتن سیاست متوازن، بی‌طرفی و مثبت می‌خواهد با تمام طرف‌ها تعامل مثبت داشته باشد.»

دومین نشست دوحه به روزهای یک‌شنبه و دوشنبه هفته جاری در حالی برگزار شد که نماینده امارت اسلامی و هیچ فردی از داخل افغانستان در آن حضور نداشت.

نظرات بسته شده است.