گفت‌وگوی متقی با کاردار سفارت پاکستان درباره مسایل سیاسی و اقتصادی

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی می‌گوید در این دیدار کاردار سفارت پاکستان گفته که چشم‌انداز حکومت تازه پاکستان بر گسترش روابط با افغانستان است.

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه در دیدار با عبیدالرحمن نظامانی کاردار سفارت پاکستان در کابل، درباره مسایل سیاسی و اقتصادی گفت‌وگو کرده است.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی می‌گوید در این دیدار کاردار سفارت پاکستان گفته که چشم‌انداز حکومت تازه پاکستان بر گسترش روابط با افغانستان است.

به گفته‌ی آقای مجاهد، در این گفته شده که تعامل مثبت کشورهای منطقه با افغانستان در حال گسترش است و منطقه درک کرده که ثبات افغانستان می‌تواند نقشی مثبتی در راستای ابتکارات و پیشرفت همه‌جانبه منطقه‌ای داشته باشد.

امیرخان متقی در این دیدار هم‌چنان ابراز امیدواری کرده که حکومت تازه پاکستان با پالیسی مثبت، گام‌های سازنده‌ای برای نیرومندساختن روابط میان دو کشور بردارد.

روز پیش نیز آقای متقی با نماینده ویژه ایران برای افغانستان، بر گسترش روابط میان کابل تهران تاکید ورزیده بود.

سخن‌گوی امارت اسلامی گفت: «این‌که در پاکستان حکومت جدید به میان آمده افغانستان نیز نیت نیک خود را اظهار کرده و هم‌چنان خواهان این شد که افغانستان و پاکستان باید در عرصه‌های مختلف روابط خود را گسترش بدهند به‌خصوص در موضوعات تجارتی با هم همکار باشند و موضوعات مهاجرین زیر بحث قرار گرفت و هم روابط خوب بین هر دو کشور می‌تواند تمام مشکلات سر راه را حل بگرداند و این تاکید هر دو جانب بود.»

سلیم پیگیر آگاه مسایل سیاسی در این باره به رسانه ها گفت: «حکومت‌های ملکی آمده تعهدات داده ولی به آن عمل کرده نتوانسته‌اند. بنابراین، ما منتظر هستیم که حکومت نظامی که قدرت اصلی پاکستان در دست آن‌هاست در مورد ما استراتیژی خود را تغییر دهند.»

ذکی‌الله محمدی آگاه مسایل سیاسی گفت: «اگر هر حکومتی که در افغانستان حاکم می‌شود و یا در پاکستان حاکم می‌شود با هم در تضاد باشند، در نتیجه هم پاکستان و هم افغانستان زیان می‌بیند. پس ما منحیث یک همسایه خوب و پاکستان هم منحیث یک همسایه خوب باید با افغانستان یا با کابل روابط مثبت داشته باشد.»

پیش از این نیز کاردار سفارت پاکستان در کابل، در سفرش به قندهار با ملاشیرین آخند والی قندهار درباره حل مشکلات موجود میان دو کشور گفت‌وگو کرده بود.

مساله خط فرضی دیورند، گذرگاه تورخم و درگیری‌های مرزی پسین میان مرزبانان امارت اسلامی و پاکستانی از بخش‌های بودند که در این دیدار روی آنان گفت‌وگو شد.

نظرات بسته شده است.