گفت‌وگوی روزا اوتونبایوا و امیرخان متقی درباره آجندای نشست سوم دوحه

حقوق زنان باید موضوع اصلی بحث در دوحه باشد

روزا اوتونبایوا رییس یوناما، در دیدار با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه، از آغاز کار روی آجندای نشست سوم دوحه سخن گفته است.

وزارت خارجه در خبرنامه‌ای گفته که آقای متقی در این دیدار افزوده که امارت اسلامی موقف‌اش را درباره نشست سوم دوحه شریک ساخته است.

بر اساس این خبرنامه، روزا اوتونبایوا در این دیدار گفته است که کار روی آجندای نشست سوم دوحه جریان دارد تا آجندای ساخته شود که برای همه پذیرفتنی باشد.

سلیم پیگیر آگاه مسایل سیاسی گفت: «نشست سوم دوحه برای مردم افغانستان برای امارت اسلامی افغانستان یک نشست بسیار اساسی است که امارت اسلامی افغانستان باید اشتراک بکند، تا بتواند خواهشات و فرمایشات خود را به گوش جامعه جهانی که در آن تمام کشورها تقریبن اشتراک می‌کنند به گوش آن‌ها برسانند.»

هم‌زمان با این، گروه کاری زنان صلح و امنیت، در نامه سرگشاده از کشورهای شرکت‌کننده نشست سوم دوحه خواسته‌اند تا مساله حقوق زنان افغان در این نشست را نادیده نگیرند.

در نامه گروه کاری زنان، صلح و امنیت آمده است:

– حقوق زنان باید موضوع اصلی بحث در دوحه باشد

– مشارکت اصولی مستلزم تمرکز حقوق بشر و پاسخگویی است

– جامعه بین‌المللی باید تقاضای واضح و یکپارچه خود را از “امارت اسلامی” تکرار کند تا محدودیت‌ها بر زنان از میان برداشته شوند

– فرستاده ویژه سازمان ملل متحد باید صدای اصولی جامعه جهانی باشد.

هیدر بار معاون دیدبان حقوق بشر سازمان ملل متحد گفت: «ما دو نگرانی عمده در مورد نحوه برگزاری این نشست داریم، یکی این که به نظر می‌رسد موضوع حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان در حال پسروی از دستور کار است و موضوع دوم این که زنان افغان که حق اشتراک کامل در این نشست و تمامی نشست‌های مرتبط درباره آینده کشور شان را بر اساس قطع‌نامه شورای امنیت دارند، به نظر می‌رسد که هم‌چنان از این نشست بیرون انداخته شده‌اند.»

صمیم شمسی آگاه مسایل سیاسی گفت: «بالای این مسایلی که حد اقل اتباع افغانستان هستند و آزادی‌های مدنی و اجتماعی و حقوق اساسی خود برخوردار باشند.»

نشست سوم دوحه پیرامون افغانستان قرار است به روز ۳۱ ماه جون آغاز خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.