گفت‌وگوهای سیاسی و اقتصادی بختیار سعیدوف با مقام‌های ا.ا

بر بنیاد خبرنامه ارگ، وزیر خارجه ازبیکستان در این دیدارها در باره پذیرش سفیر امارت اسلامی از سوی ازبیکستان، همکاری‌ها در بخش‌های سیاسی و اقتصادی و هم‌چنان اتصال منطقوی گفت‌وگو کرده است.

بختیار سعیدوف وزیر خارجه ازبیکستان که به کابل آمده با برخی مقام‌های بلندپایه امارت اسلامی درباره مسایل گوناگون دیدار و گفت‌وگو کرده است.

بر بنیاد خبرنامه ارگ، وزیر خارجه ازبیکستان در این دیدارها در باره پذیرش سفیر امارت اسلامی از سوی ازبیکستان، همکاری‌ها در بخش‌های سیاسی و اقتصادی و هم‌چنان اتصال منطقوی گفت‌وگو کرده است.

وزیر خارجه ازبیکستان و هیات همراه‌اش روز گذشته با ملا عبدالغنی برادر معاون اقتصادی ریاست‌الوزرا دیدار کردند. ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی گفته است که در این نشست درباره افزایش سطح ترانزیت از طریق افغانستان و ازبیکستان گفت‌وگو شده است.

آقای مجاهد در باره این دیدارها افزود: «آن‌ها هم اطمینان دادند که عنقریب سفارت افغانستان را در آن کشور رسما افتتاح می‌کنند و همچنان پروژه کاسا – یک‌هزار و پروژه افغان ترانس و موضاعات دیگر در بخش آغاز آن سهولت‌ها فراهم است امنیت تامین است هم صحبت‌های شد.»

هیات ازبیکستانی با برخی سرپرست‌وزیران نیز دیدارهای داشت.

اعضای این هیات گفته‌اند که آنان می‌خواهند روی ایجاد یک فابریکه تولید سمنت، استخراج زغال‌سنگ و پروژه تولید ۲۰۰ میگاوات برق از زغال‌سنگ سرمایه‌گذاری کنند.

عبدالمتین قانع سخن‌گوی وزارت داخله به طلوع‌نیوز گفت: «طرفین روی موضاعات مختلف سیاسی، اقتصادی و امنیتی و تحولات اخیر منطقه بحث و تبادل نظر کردند. سپس جناب خلیفه صاحب از مشترکات تاریخی و معنوی دو کشور صحبت کرده.»

مصباح الدین مستعین سخن‌گوی وزارت زراعت، آبیاری و مالداری گفته است: «در این دیدار وزیر منابع آب ازبیکستان گفت که کشورش در زمینه تولید سامان آلات و وسایل ساخت بند، کانال‌سازی، زراعت، آبیاری و مدیریت آب در سطح منطقه تجربه دارد و در این زمینه‌ها آماده همکاری با افغانستان می‌باشد.»

اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری کشور آمدن هیات بلندپایه ازبیکستانی به افغانستان را در توسعه و حل مشکلات بازرگانی مهم عنوان کرده است.

محمد یونس مومند معاون اول اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری به طلوع‌نیوز گفت: «گپ بسیار خوب این شد که سفیر امارت اسلامی در آن‌جا پذیرفته شدند که این برای رشد تجارت مهم پنداشته می‌شود.»

پیش از این سفیر ازبیکستان در کابل در یک نشست خبری گفته بود که حکومت افغانستان گام‌های مثبت در تامین امنیت برداشته و روابط دوستانه با کشورهای همسایه برقرار کرده است.

نظرات بسته شده است.