کاکر: به‌رسمیت‌شناسی حکومت افغانستان نیاز به اجماع منطقه‌ای دارد

نخست‌وزیرحکومت موقت در این گفت‌وگو تاکید کرده است که تمامی کشورهای منطقه به‌شمول روسیه و چین خواهان صلح، ثبات و امنیت در افغانستان اند.

انوارالحق کاکر نخست‌وزیر حکومت موقت پاکستان در یک گفت‌وگوی ویژه به رسانه ها گفته است که به‌رسمیت‌شناسی حکومت سرپرست افغانستان نیاز به اجماع منطقه‌ای دارد و تا هنگامی که کشورهای منطقه و جهان در این باره تصمیم نگیرند، پاکستان پیش گام نخواهد شد.

نخست‌وزیرحکومت موقت در این گفت‌وگو تاکید کرده است که تمامی کشورهای منطقه به‌شمول روسیه و چین خواهان صلح، ثبات و امنیت در افغانستان اند.

آقای کاکر گفت: «تقربیا تمام کشورهای منطقه خواهش شان این است که حکومت افغانستان به رسمیت شناخته شود. این‌که چه وقت می‌شود من در باره زمان‌اش برای تان چیزی گفته نمی‌توانم، اما آرزو دارم که این کشورها توقعاتی که از این حکومت دارند، به این موضوع پی می‌برند.»

این مقام بلندپایه حکومت پاکستان همچنان خط فرضی دیورند را همچون مرز بین‌المللی میان دو کشور [پاکستان و افغانستان] یاد کرده است.

او در این باره گفت: «ملل متحد و ۲۰۶ کشور پذیرفته‌اند که این یک مرز بین‌المللی است و بعد از این وقتی افغان‌ها در این باره چیزی می‌گویند یا نمی‌گویند در باره آن چیزی نمی‌گویم و نه در باره آن دلچسپی دارم.»

نخست‌وزیر موقت پاکستان بار دیگر ادعا کرده است که تحریک طالبان پاکستان یا تی‌تی‌پی در برخی ولایت‌های افغانستان پناه‌گاه دارند. به باور او، این مساله سبب شده است تا در پاکستان نا امنی به میان آید.

انوارالحق کاکر گفت: «اگر بعضی از افراد من می‌آیند و خاک تو را استفاده می‌کنند، در خاک تو آموزش می‌بینند یا زندگی می‌کنند، از آن‌جا می‌آیند و برای مردم من ضرر می رسانند، پس من برای تو می‌گویم که برادر ناراضی من به سوی شما آمده است، شاید شما برایش اجازه داده باشید و یا اگر نداده باشید، همین کار را کنید که آن‌ها را از خانه خود بیرون کنید.»

 

نخست‌وزیر حکومت موقت پاکستان در این گفت‌وگو اجازه دادن هواپیماهای بی‌سرنشین کشورهای دیگر از حریم هوایی کشورش به افغانستان را رد کرده و گفته است که به هیچ کشوری اجازه نمی‌دهند تا از حریم هوایی پاکستان ضد افغانستان کار گرفته شود.

نظرات بسته شده است.