کابل؛ میزبان نشست ابتکار همکاری‌های منطقه‌ای افغانستان

نشستی زیر نام ابتکار همکاری‌های منطقه‌ای افغانستان عصر روز (دوشنبه، ۹ دلو) با حضور نماینده‌ها و سفیران بیش از ده کشور در کابل آغاز شد.

نشستی زیر نام ابتکار همکاری‌های منطقه‌ای افغانستان عصر روز (دوشنبه، ۹ دلو) با حضور نماینده‌ها و سفیران بیش از ده کشور در کابل آغاز شد.

امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه در آغاز این نشست گفته است که افغانستان نمی‌خواهد منطقه با ناامنی رو به‌رو شود و امنیت منطقه برای حکومت سرپرست مهم است.

به گفته آقای متقی، طرح‌های واردشده به افغانستان از سوی کشورها و سازمان‌ها زیر هر نامی نتیجه‌بخش نبوده است.

سرپرست وزارت خارجه امارت اسلامی این نشست را استوار بر اهدافی همچون بررسی راه‌های تعامل و همکاری منطقه‌محور بر اساس منافع مشترک منطقه‌‌ای، ایجاد روایت منطقه‌محور برای تعامل مثبت و سازنده، تلاش برای اتصال منجر به توسعۀ اقتصادی‌ منطقه و هم‌صدایی در برچیدن تحریم‌های یک‌جانبه علیه منطقه و به ویژه افغانستان و احترام گذاشتن به شیوه‌های حکومت‌داری هم‌دیگر دانسته است.

امیرخان متقی گفته است: «افغانستان به‌عنوان کشوری‌که نزدیک به نیم قرن ناامنی و بی‌ثباتی را تجربه نموده است، به هیچ صورت نمی‌خواهد تا کشوری در منطقه دچار ناامنی و بی‌ثباتی گردد. برای امارت اسلامی افغانستان امنیت منطقه از اهمیت به‌سزایی برخوردار می‌باشد.»

آقای متقی در بخشی از سخن‌رانی‌اش از تعیین نماینده دیگر سازمان ملل متحد در موجودیت یوناما در افغانستان انتقاد کرده و افزوده است که امارت اسلامی آماده گفت‌وگو در باره نگرانی‌ها با جامعه بین‌الملل است.

او افزود: «افغانستان به حیث کشوری که منازعۀ تحمیلی طولانی را پشت سر گذاشته و به صلح، امنیت و ثبات دست یافته است، نیازمند نمایندۀ خاص دیگر ملل متحد و ماموریت جدید در موجودیت یوناما نیست، بلکه همین حکومت آماده است و ظرفیت هم دارد تا روی مسایل مشترک و نگرانی‌ها با جهت‌های منطقه‌ای و بین المللی گفت‌وگو کند.»

نجیب‌الرحمن شمال آگاه مسایل اقتصادی به طلوع‌نیوز گفت: «حکومت سرپرست در افغانستان که میزبان این نشست است با تغییر سیاست‌ها و روش‌هایش در افغانستان و با درنظرداشت منافع علیای کشور بتواند از این نشست‌ها به نفع مردم افغانستان سود اعظمی ببرد.»

پیش از این نماینده‌های ویژه روسیه و ایران از برگزاری این نشست در اواخر ماه جاری میلادی خبر داده بودند.

این نشست از سوی امارت اسلامی در حالی برگزار می‌شود که قرار است تا کم‌تر از سه هفته دیگر نشستی به میزبانی دبیرکل سازمان ملل متحد در باره افغانستان با حضور نماینده‌های ویژه کشورها برای افغانستان، فعالان جامعه مدنی، زنان و امارت اسلامی در دوحه برگزار شود

نظرات بسته شده است.