پیام کانون علمی – فرهنگی شهید استاد عبدالقادر توانا در پیوند به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان سال ۱۴۴۵

پیام کانون شهید توانا در پیوند به فرا رسیدن ماه مبارک رمضان

بسم الله الرحمن الرّحیم
نحمده و نصلی علی رسوله الکریم
فاعوذ بالله من الشیطن الرجیم
‏‎شَهْرُ‌ رَ‌مَضَانَ الَّذِي أُنزِلَ فِيهِ الْقُرْ‌آنُ هُدًى لِّلنَّاسِ وَ بَيِّنَاتٍ مِّنَ الْهُدَى وَالْفُرْ‌قَانِ
هموطنان عزیز، ملت درمند و خانواده های معظم شهدای انقلاب اسلامی افغانستان:
اسلام علیکم و رحمت الله و برکاته
حلول ماه مبارک رمضان، ماه نزول رحمت و برکت و غفران، ماه خیر و سعادت، ماه مهمانی و ضیافت الهی را مبارک و خجسته باد عرض می‌دارم. امیدوارم خداوند متعال به برکت ماه نزول قرآن کریم، جهان اسلام را از ذلت، قرآن کریم را از مهجوریت و امت مسلمه به‌ویژه مردم فلسطین را اسارت نجات دهد.
عظمت رمضان به عظمت قرآن بستگی دارد، براى هر چیز بهارى است، وبهار قرآن رمضان است، در قرآن بیندیشید که بهار قلب هاست. قرآن قلب رمضان است که بدون این قلب و ضربان آن جوهره، حقیقت در رگ هاى حیات معنوى روزه داران به جریان نمى افتد، لیله القدر روح رمضان است، همان شبی که قرآن به یکباره‌گی نزول یافت از این رو باید گفت که بخش اعظم برکات ماه رمضان، در رابطه با قرآن است و در این ماه باید بذر دستورهاى نورانى قرآن را در مزرعه دل ها بکاریم تا رشد و نمو کند و سرانجام میوه قرآن را در این ماه براى غذاى روح برگیریم و قوت قلبمان را در پرتو برکات قرآنى این ماه بی‌افزاییم.
مسلماً کسى که با تلاوت و عمل به قرآن، انس و الفت گرفت، قرآن در قلب و آرشیو مغز آن جای می گیرد و او قرآن متحرک می شود ‌و قرآن به او عزت می بخشد، توانمندی می دهد، از آن حمایت می کند و هیچ قدرتی نمی‌تواند بر آن غلبه و سیطره پیدا کند، زیرا هیچ قدرتی بالاتر از قدرت صاحب قرآن نیست.
هدف قرآن زنده ساختنِ جامعه‌ی مرده است، ماه رمضان، ماه تزکیه و تهذیب است و نزول یافتن قرآن در شب قدر که در این ماه صورت پذیرفته است و بر قلب پیامبر اکرم (ص) تجلى یافته پس نتیجه مى گیریم که ماه رمضان تجلى گاه قرآن و ماه انس با قرآن است، روزه داران مومن در این ماه مهمان خدا هستند و در کنار خوان پربرکت قرآن نشسته اند و بنابراین باید با تلاوت قرآن انس بگیرند و با تدبر در آیات قرآن و بهره گیرى فکرى و عملى از مفاهیم قرآن بر رشد و تکامل ملکوتى خود بی‌افزایند.
انسان هایى که قرآن مى خوانند و داروى قرآن را بر دل دردمندشان مى نهند و براى خواندن و تدبر درقرآن شب زنده دارى می کنند و روزشان را با روزه به پایان می رسانند و نمازهای شان را بر اساس آن اقامه و به خاطر قرآن از بستر خواب جهت عبادت دورى می کنند، خداوند رحمن به برکت وجود این گروه بلاها را دور مى سازد از شر دشمنان جلوگیرى مى‌نماید و برکاتش را مى‌فرستد.
در اینجا پرسیده مى شود که حقیقت انس و همراهی با قرآن چیست که انسان را این گونه استوار و نیرومند مى سازد و هرگونه اضطراب و تنش را از او دور مى کند؟!
پاسخ آن روشن است، انس در اصل به معناى خو گرفتن و هم‌دم شدن است، مانند انس کودک شیرخوار به سینه مادر و گاهى انس آن‌چنان شدید و سرشار است که از انس کودک شیرخوار به سینه مادرش نیز بیشتر است.
بنابراین مفهوم انس حقیقى، همان همدم شدن آمیخته با عشق و علاقه گرم و ناگسستنى است که ارتباط و پیوند انسان را به آن چه که مورد انس اوست محکم و متصل مى کند، چنین انسى با خدا و کلام او (قرآن) از ویژگى هاى اولیاى خدا و هر مومن عارف و وارسته است.
ارزش تلاوت قرآن به این است که آمیخته با توجه و تدبر و تصمیم بر عمل به دستورهاى قرآن باشد و تحقق و انس حقیقى با قرآن به چنین برنامه اى بستگى دارد. وگرنه خوارج همه از قاریان قرآن بودند، ولى از قرآن، فقط قافش را مى دانستند، نا آگاهانه زیر نام دين تيشه به ريشه دين زدند و بهترین یاران راستین پیامبر (ص) را کافر خواندند و با ایشان جنگیدند، هزاران انسان مومن و مجاهد را کشتند و بیشترین صدمه و ثلمه را به به پیکر اسلام وارد نمودند.
پیامبر اکرم (ص) و اولیاى خدا، با قرآن بسیار انس و الفت داشتند و از فیوضات آن بهره مى بردند، تنها به قرائت ظاهر آیات قرآن اکتفا نمى کردند، بلکه در آیات آن تدبر مى نمودند و آیات را با تإنى و شمرده و با صداى زیبا و با توجه به معانى آن و تصمیم بر عمل به آن مى‌خواندند.
لازم می دانم تا از انس و الفت رهبران فرهیخته امت اسلامی با قرآن، اندکى سخن به میان آورم. آنها که بعد از شهادت و رحلت شان مانند خورشید امت می‌درخشند، زنده اند، رمز این جاویدانه‌گی را از برکت عمل نمودن آنها به قرآن دانسته اند.
علمای راستین و رهبران حقیقی امت اسلامی رابطه‌ی بسیار عمیق و گرم با قرآن داشتند و از آن در زمینه های مختلف فکرى، علمی و عملى استفاده فراوانى مى کردند، قرآن بزرگ ترین تکیه گاه مطمئن و به‌ترین سپر، براى پیشبرد اهداف آنها بود، مطالب یکی از رهبران امت اسلامی را خواندم چنین فرموده بود: «اگر خداوند داستان پیامبران در برابر طاغوتیان را در قرآن ذکر کرده، موسى و فرعون، ابراهیم و نمرود و… را تذکر داده، منظورش داستان سرایى نبوده، بلکه منظور تبیین برنامه های پیامبران در برابر طاغوت هاست؛ یعنى ما نیز اگر پیرو حقیقی قرآن هستیم، باید در برابر طاغوتیان زمان تا سرحد نابودى آنها تلاش کنیم.»
خداوند متعال می فرماید: وَ قالَ الرَّسُولُ يا رَبِّ إِنَّ قَوْمِي اتَّخَذُوا هذَا الْقُرْآنَ مَهْجُوراً
پيامبر مى‌گويد: پروردگارا! قوم من اين قرآن را رها كردند.
قرآن از جامعه مرده مسلمانان به خدا شکایت دارد، جامعه‌ی که قرآن از سرزمین وجود فرزندان آن هجرت کرده است، پیکر امت به صدها فرقّ و کیش، تبار وقوم و گروه تقسیم شده است، پیروان هرمجموعه مطابق شاکله و طینت خویش از قرآن برداشت به خصوص خود را داشته، قرآن را محصور به چهار چوب فکری ناقص خویش تفسیر و تعبیر می‌کنند و از آن استفاده های ناسالم دارند. قرآن را در آینه زنگ زده و شکسته خود می‌بینند نه اینکه خود را در آینه قدم نمای قرآن مشاهده کنند و در شفابخشی امراض ظاهر و باطن خویش از دارالشفای قرآن مطابق نسخه طبیب حکیم بهره گیرند.
مع الاسف امروز، امت اسلامی مسیر حقیقی خویش را عوض و به جای کتاب هدایت، غرق در انحراف، انحطاط و کژی ها گردیده است، دوستی با کفار به یک حسن تبدیل شده است؛ اما با محبان و دوستان قرآن به‌ویژه آنهایی که در راه خدا جهاد می‌کنند به قبح تبدیل گشته است، عملا رشته توحید را از زندگی سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خویش بریده‌اند، سکوت و بی تفاوتی جهان اسلام درکشتار مردم مسلمان غزه مصداق این حقیقت تلخ است.
ماه مبارک رمضان در شرایط فرا می رسد که امت اسلامی در قضیه بیت المقدس، در سخترین آزمون الهی قرار گرفته است، در شرایط کنونی دفاع از اولین قبله‌‌ی مسلمین جهان به اتفاق همه‌ای علمای اسلام از اوجب واجبات امت اسلامی است. پس واجب همگانی است که در بسیج امت اسلامی در دفاع از قدس در این ماه مبارک بیشترین اقدامات عملی و بازدارنده را انجام شود.
خداوند متعال می فرماید: (و ان عدتم عدنا) یگانه راه علاج این است، اگر به قرآن بر گردیم، خداوند بر ما بر می‌گردد، آنچه از دست داده‌ایم او نیز بر خواهدگشت.
یقین دارم حرکت در جهت نجات یک امت که گرفتار چنین مصیبت باشد، هر گز کارآسان و سهل نخواهد بود، اما زمانی که عزم ملت ها برای رسیدن به آزادی و استقلال متمرکز شود، توجه «خالق هستی« بیشتر می شود، بازگشایی دروازه های پیروزی را محقق میگرداند.
رمضان ماهی‌ است که چانس برگشت امت را به عزت، اقتدار و مجد گذشته فراهم می سازد، مشروط بر این‌که به آغوش رحمت الهی برگردیم، قطعا رحمت واسعه الهی به سوی مان بر می گرد و نصرت او شامل حالمان می شود، شکوه و عظمت گذشته نیز بر خواهد گشت.
خدایا، امروز برادران و خواهران مجروح، مظلوم و دردمند فلسطینی که امروز یکه و تنها مانده‌ اند، تو تنهای‌شان مگذار و بر دشـمنان پـيـروز گـردان كـه تو بهترين مولى و يار و ياورى (فنعم المولى و نعم النصير)
خدایا، در این ماه امت مسلمه را از خواب گران بیدار بساز تا فمن يكفر بالطاغوت ويؤمن بالله را در زندگی شان عملی کنند!
خدایا، در این ماه آنچه تو را خشنود می‌کند از تو درخواست می‌کنم و از آنچه تو را ناراض می‌سازد به تو پناه می آورم و از تو در این ماه توفیق اطاعت و ترک نافرمانی‌ات را خواستارم!
خدایا، در این ماه از گناهانم شست وشویم ده و از عیب ها پاکم کن و دلم را به پرهیزکاری دل ها آزمایش کن، ای ستار العیوب و نادیده گیرنده لغزش های اهل گناه.
آمین یا رب العلمین

برادر شما عبدالرووف توانا
مزار شریف
افغانستان

نظرات بسته شده است.