پاکستان: افغانستان صلح‌آمیز، نیاز استراتژیک برای رفاه منطقه است

وزارت خارجه پاکستان به نقل از وقار احمد نوشته که او از اعضای این سازمان خواسته تا برای حل چالش‌ها از یک سیاست جامع و گسترده در باره افغانستان پشتیبانی کنند.

دبیر بخش امنیت ملی پاکستان پس از پایان نشست دو روزه سازمان همکاری‌های شانگهای، گفته که افغانستان صلح‌آمیز و با ثبات برای رفاه منطقه یک نیاز استراتیژیک است.

وزارت خارجه پاکستان به نقل از وقار احمد نوشته که او از اعضای این سازمان خواسته تا برای حل چالش‌ها از یک سیاست جامع و گسترده در باره افغانستان پشتیبانی کنند.

ممتاز زهرا بلوچ سخن‌گوی وزارت خارجه پاکستان گفت: «او در بیانیه‌اش افغانستان صلح‌آمیز و پایدار را یک نیاز استراتژیک برای رفاه منطقه‌ای خوانده و از کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای خواسته تا برای پشتیبانی و حل چالش‌ها از یک سیاست جامع و هماهنگی بیش‌تر در برابر افغانستان کار بگیرند.»

هم‌زمان با این، در بیانیه پایانی نزدهمین نشست سازمان همکاری‌های شانگهای، بار دیگر از حضور گروه‌های هراس‌افگن در افغانستان ابراز نگرانی شده است.

در این بیانیه از امارت اسلامی خواسته شده تا به تعهدات خود در پیکار با هراس‌افگنی به‌ویژه سرکوب گروه‌های دیگر که اعضای این سازمان را تهدید می‌کنند، عمل کند.

عبدالناصر آگاه مسایل نظامی گفت: «نیاز است که با تعامل بالمثل با کشورها در پرتو منافع دوجانبه و هم در تادیه حقوق مردم افغانستان از جناح‌ها و طبقات مختلف افغانی باید امارت اسلامی در این رابطه خود را متعهد بداند.»

کامران امان آگاه مسایل نظامی گفت: «بعضی همسایه‌های مغرضی ما هستند که نمی‌خواهند در افغانستان یک حکومت مرکزی و با اقتدار باشد و همیشه آن‌ها انتقاد می‌کنند که از آن جمله پاکستان و تاجیکستان هستند، دیگر هیچ کشور انتقاد نکرده‌اند.»

چین، هند، روسیه، پاکستان، کازاخستان، قرغیزستان، تاجیکستان، ایران و ازبیکستان اعضای سازمان همکاری‌های شانگهای هستند.

نظرات بسته شده است.