وست و امیری به نمایندگی از امریکا در نشست دوحه شرکت می‌کنند

آقای میلر هم‌چنان به خبرنگاران گفته است که ایالات متحده از قطع‌نامه سازمان ملل متحد که بر بنیاد آن نماینده ویژه تازه برای افغانستان گماشته می‌شود، پشتیبانی خواهد کرد.

متیو میلر سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا گفته است که دو نماینده واشنگتن در نشست دوحه که در باره افغانستان برگزار می‌شود؛ شرکت می‌کند.

آقای میلر هم‌چنان به خبرنگاران گفته است که ایالات متحده از قطع‌نامه سازمان ملل متحد که بر بنیاد آن نماینده ویژه تازه برای افغانستان گماشته می‌شود، پشتیبانی خواهد کرد.

توماس وست و رینا امیری نماینده‌های امریکا برای افغانستان در این نشست شرکت خواهند کرد.

آقای میلر گفته است: «توماس وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان و رینا امیری، نماینده ویژه امریکا در امور زنان افغانستان و حقوق بشر قصد دارند در نشست دوحه شرکت کنند. امریکا از قطع‌نامه‌ای سازمان ملل متحد حمایت می‌کند که بربنیاد آن سازمان ملل نماینده ویژه جدیدی را برای افغانستان تعیین می‌کند و از دبیرکل می‌خواهد که هرچه زودتر این نماینده را تعیین کند.»

همزمان با این حسن کاظمی قمی سفیر و نماینده‌‌ی ویژه رییس‌جمهور ایران در افغانستان در صفحه ایکس خود نوشته است که اگر در نشست دوحه مسیر کمیته تماس منطقه‌ای مورد توجه دیگران قرار گیرد و مسیر تعامل دنبال شود، با یک افغانستان باثبات روبه‌رو خواهیم شد.

آقای کاظمی قمی نوشته است: «حکومت سرپرست دو شرط مهم برای مشارکت خود در دوحه را اعلام کرد. فرصت خوبی است معلوم شود، گزاره یافتن راهی منصفانه برای تعامل که ذیل اهداف نشست آمده چه میزان جدی است؟ اگر مسیر کمیته تماس منطقه‌ای مورد توجه دیگران قرار گیرد، مسیر تعامل دنبال شود با افغانستان باثبات روبه‌رو خواهیم شد.»

پیش از این امارت اسلامی از تصمیم گماشتن نماینده تازه ملل متحد برای افغانستان، انتقاد کرده و گفته بود که در اوضاع کنونی نیازی به نماینده ملل متحد برای افغانستان نیست.

در سوی دیگر قرار است دومین نشست دوحه پیرامون افغانستان هفته بعد در قطر برگزار شود؛ اما موقف امارت اسلامی برای شرکت در این نشست تا اکنون روشن نشده است.

سید بلال فاطمی یکی از آگاهان مسایل سیاسی به رسانه ها گفت: «در این مجلس به به‌رسمیت شناختن نی، بل به راه‌هایی که چطور امارت اسلامی آماده کنند که شرایط دنیا را بپذیرد و راه را برای تعامل و به‌رسمیت شناختن باز کند، سر این بحث می‌شود.»

نشست دوحه درباره افغانستان به روزهای هجدهم و نزدهم ماه جاری میلادی با حضور نماینده‌های ویژه کشورها برای افغانستان به میزبانی دبیرکل سازمان ملل متحد در قطر برگزار شود.

نظرات بسته شده است.