وزیر خارجه پاکستان: آماده همکاری با کابل در مبارزه با هراس‌افگنی هستیم

آقای دار در گفت‌وگو با رسانه‌های پاکستانی با اشاره به حمله هوایی کشوراش به خوست و پکتیکا، گفته که ارتش پاکستان بر اساس اطلاعات استخباراتی آن را انجام داده است.

اسحاق دار وزیر خارجه پاکستان می‌گوید که اسلام‌آباد آماده پیکار در برابر هراس‌افگنی با کابل است.

آقای دار در گفت‌وگو با رسانه‌های پاکستانی با اشاره به حمله هوایی کشوراش به خوست و پکتیکا، گفته که ارتش پاکستان بر اساس اطلاعات استخباراتی آن را انجام داده است.

او تاکید کرده که در این رویداد هیچ فرد ملکی هدف قرار نگرفته است.

وزیر خارجه پاکستان در این باره گفت: «من به وزیر امور خارجه امارت اسلامی هم گفتم که اطلاعات ما این است که گروه گل بهادر و رهبری این گروه در افغانستان است، شما باید اقدام کنید و آن‌ها را به ما تحویل دهید. وقتی هیچ اقدامی نشد، ما مجبور شدیم عملیات خود را انجام دهیم، این عملیات‌ها علیه مردم افغانستان نبود، دولت افغانستان و ارتش این کشور نبود، عملیات متمرکز بر اساس اطلاعات استخباراتی بود.»

هم‌زمان با این، مایکل اریک کوریلا فرمانده ستاد مرکزی امریکا (سنتکام) در نشست کمیته نیروهای مسلح مجلس نمایندگان امریکا، ادعا کرده بود که جنگ‌جویان تحریک طالبان پاکستانی در خاک افغانستان وجود دارند.

آقای کوریلا افزوده بود که امارت اسلامی برای دیگر گروه‌های هراس‌افگن فعال در منطقه نیز پناه‌گاه فراهم کرده است.

فرمانده سنتکام در این باره گفته بود: «می‌خواهم بگویم که ما می‌بینیم که طالبان در حال پناه‌دادن به القاعده هستند. آنان همچنین به تحریک طالبان پاکستانی و سایر سازمان‌های افراطی خشونت‌آمیز پناه می‌دهند. تنها چیزی که طالبان فعالانه در برابر آن مبارزه می‌کنند، شاخه خراسان داعش است.»

هرچند امارت اسلامی در پیوند به گفته‌های وزیر خارجه پاکستان واکنش نداشته؛ اما ذبیح‌الله مجاهد ادعاها در پیوند به حضور جنگ‌جویان تحریک طالبان پاکستانی و وجود پناه‌گاه‌ها برای گروه‌های هراس‌افگن دیگر به‌شمول داعش در افغانستان را رد می‌کند.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی در این باره گفت: «این را شدیدن رد می‌کنم. آن‌ها اقدامات عقده‌مندانه دارند معلوماتی که مورد افغانستان ارایه می‌کنند به‌دور از واقعیت است، افغانستان امن است.»

زلمی افغان‌یار آگاه مسایل نظامی گفت: «اگر پاکستانی‌ها حمله هراس‌افگنی را مورد بحث دارند کمپ‌های ایجادشده در کشور شان را جمع و اگر امریکایی‌ها می‌خواهند مبارزه بکنند با دوست و کشور هم‌پیمان‌اش این موضوع را در جریان بگذارند.»

 

این در حالی‌ست که بامداد روز دوشنبه بیست‌وهشتم ماه حوت، جنگندهای پاکستانی بخش‌های از خوست و پکتیکا را بمباران کردند که در نتیجه آن هشت تن به‌شمول کودکان و زنان جان باختند.

نظرات بسته شده است.