وزیران خارجه هند و ایران در باره ثبات افغانستان گفت‌وگو کردند

آقای جی‌شنکر در یک نشست خبری در تهران گفته است که در باره پیش‌رفت‌ها در افغانستان نیز گفت‌وگو کرده‌اند.

سوبرامانیام جی‌شنکر وزیر خارجه هند و حسین امیرعبداللهیان همتای ایرانی‌اش در دیداری در باره ثبات پایدار در افغانستان گفت‌وگو کردند.

آقای جی‌شنکر در یک نشست خبری در تهران گفته است که در باره پیش‌رفت‌ها در افغانستان نیز گفت‌وگو کرده‌اند.

وزیر خارجه هند گفته است: «آقای امیرعبدالهیان و من پیشرفت‌ها در افغانستان را بررسی می‌کنیم. به‌گونه‌ی مختصر در این مورد سخن گفتیم و به گفت‌وگوی درازمدت ما در باره پایداری ثبات و امنیت در آن ادامه می‌دهیم.»

آقای جی‌شنکر افزوده است که با استفاده از موقعیت جغرافیایی ایران، هند خواستار اتصال به افغانستان و آسیای مرکزی‌ است.

در سویی دیگر امارت اسلامی از تمامی کشورهای جهان می‌خواهد که درباره افغانستان دیدگاه واحد داشته باشند و افغانستان را در بخش‌های اقتصادی و دیپلوماتیک یاری رسانند.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی به رسانه ها گفت: «در باره افغانستان باید وحدت دیدگاه وجود داشته باشد و همکاری دیپلوماتیک و اقتصادی هم. ما با تمام کشورهای منطقه روابط خوب داریم و می‌خواهیم که بهتر شود.»

محمد متین محمدخیل آگاه مسایل سیاسی گفت: «در این اواخر دید و بازدیدها زیاد صورت می‌گیرد؛ اما افغانستان نمی‌تواند که بر اساس سیاست خارجی که بی‌طرفی فعال و مثبت است، نمی‌شود که به بلاک شرق و غرب اتکا کند. این عوامل باعث می‌شود که هرچند این دید و باز دیدها خوب است اما برای افغانستان نتیجه نمی‌دهد.»

نجیب‌الرحمان شمال یکی دیگر از آگاهان سیاسی گفت: «با تامین روابط صادقانه و همسایگی نیک نه تنها که روابط میان هر دو کشور به‌ویژه کشورهای همسایه افغانستان گسترش می‌یابد که به نفع مردم و کشور ما است بل باعث گسترش صلح و ثبات و امنیت بیشتر می‌شود.»

سفرهای منطقه‌ای و گفت‌وگو روی موضوع افغانستان در روزهای اخیر بیشتر شده است. حسن کاظمی قمی سفیر و نماینده ویژه ایران در افغانستان در سفر به پاکستان با مقام‌های آن کشور در باره امنیت و ثبات در افغانستان گفت‌وگو کردند.

نظرات بسته شده است.