وزارت خارجه پاکستان: ادعاها قانون بین‌الملل را تغییر نمی‌دهد

ممتاز زهرا بلوچ سخن‌گوی وزارت خارجه پاکستان در خبرنامه‌ای گفته است این گونه ادعا‌ها خودخواهانه و بی اساس اند و نمی‌تواند واقعیت‌های جغرافیایی، تاریخی و قانون بین‌الملل را تغییر دهد

وزارت خارجه پاکستان در واکنش به سخنان اخیر شیرمحمد عباس ستانکزی درباره خط فرضی دیورند، گفته است که این گونه سخنان روابط کابل و اسلام‌آباد را خدشه‌دار می‌کند.

ممتاز زهرا بلوچ سخن‌گوی وزارت خارجه پاکستان در خبرنامه‌ای گفته است این گونه ادعا‌ها خودخواهانه و بی اساس اند و نمی‌تواند واقعیت‌های جغرافیایی، تاریخی و قانون بین‌الملل را تغییر دهد.

خانم بلوچ در این خبرنامه از حکومت سرپرست خواسته است تا به‌جای ابراز همچون ادعاها، به نگرانی‌های امنیتی پاکستان رسیدگی کند و توجه مردم را منحرف نسازند.

در این خبرنامه آمده است: «هر گونه ادعای خودخواهانه و بی‌اساس در مورد قانونی بودن و حرمت مرز پاکستان و افغانستان نمی‌تواند واقعیت‌های جغرافیایی، تاریخی و قانون بین‌الملل را تغییر دهد. طالبان باید به نگرانی‌های امنیتی پاکستان رسیدگی کند، نه این‌که با چنین اظهارات ناگوار، توجه مردم را منحرف کند.»

ممتاز زهرا بلوچ افزوده است که پاکستان متعهد به تسهیل عبور افراد و کالاها از مرز پاکستان و افغانستان بر اساس اصول روابط بین دولت‌ها است.

چندی پیش نخست‌وزیر موقت حکومت پاکستان نیز در گفت‌وگوی ویژه با رسانه ها درباره خط فرضی دیورند گفته بود که دیورند مرز شناخته شده بین‌المللی میان افغانستان و پاکستان است.

انوارالحق کاکر افزوده بود: «ملل متحد و ۲۰۶ کشور پذیرفته‌اند که این یک مرز بین‌المللی است و بعد از این وقتی افغان‌ها در این باره چیزی می‌گویند یا نمی‌گویند در باره آن چیزی نمی‌گویم و نه به آن دلچسپی دارم.»

شیرمحمد عباس ستانکزی معین سیاسی وزارت خارجه روز  (جمعه) در نشستی گفته بود که خط فرضی دیورند از سوی افغانستان هرگز به‌رسمیت شناخته نخواهد شد.

سید مقدم امین آگاه روابط بین‌الملل به رسانه ها گفت: «از لحاظ تاریخی و از لحاظ حقوق بین‌الملل یک مشکل میان افغانستان و جمهوری پاکستان است ولی در نهایت حق مردم افغانستان است که این خاک را مطالبه کند؛ اما بر مبنای قوانین.»

اختر راسخ آگاه مسایل نظامی گفت: «تا زمانی‌که موضوع دیورند با پاکستان حل نشود، ما از جنگ‌های داخلی و بدبختی رها نمی‌شویم. جنگ‌ها، بدبختی‌ها و عقب‌گردی بالای ما ادامه می‌داشته باشد و علت اساسی آن هم همین خط دیورند است.»

خط  فرضی دیورند در نتیجه‌ توافق‌نامه‌ای به‌نام “معاهده دیورند” در سال ۱۸۹۳ بین عبدالرحمن خان امیر افغانستان و وزیر خارجه هندِ بریتانیا به امضا رسیده بود و بدین ترتیب خط دیورند نام‌گذاری شد. اما در این مدت، هیچ یک از مقام‌های افغانستان دیورند را به عنوان مرز میان افغانستان و پاکستان نشناخته است.

 

 

نظرات بسته شده است.