وزارت انرژی و آب: کار کاسا – یک‌هزار بعد از عید آغاز می‌شو

وزارت انرژی و آب به رسانه ها گفته است که کار عملی پروژه کاسا - ‌یک‌هزار پس از عید سعید فطر در کشور آغاز می‌شود.

به گفته مطیع‌الله عابد سخن‌گوی وزارت انرژی و آب، پروژه کاسا – یک‌هزار تا سال  ۲۰۲۶ میلادی به بهره‌برداری سپرده می‌شود که با تکمیل شدن این پروژه، افغانستان سالانه ۷۵ میلیون دالر حق ترانزیت دریافت می‌کند.

کار این پروژه انتقال برق پس از روی‌کار آمدن دوباره امارت اسلامی در کشور متوقف شد.

آقای عابد افزود: «بانک جهانی این پروژه منطقه‌ای را تمویل کرده، کار عملی این این پروژه ان‌شاءالله بعد از عید آغاز می‌شود و در سال ۲۰۲۶ میلادی به بهره‌برداری سپرده می‌شود. این پروژه از هر لحاظ به نفع افغانستان است.»

ارزش پروژه کاسا – یک‌هزار یک اعشاریه دو میلیارد دالر است که بخش افغانستان آن ۲۶۰ میلیون دالر هزینه برمی‌دارد، ۱۶۰ میلیون دالر آن در زمان جمهوریت از سوی بانک جهانی پرداخت شده است.

امان‌الله غالب رییس پیشین شرکت برشنا درباره این پروژه گفت: «افغانستان می‌تواند ۵۰ میلیون دالر سالانه از ترانزیت فیس بدست آورد، ۳۰۰ میگاوات برق سالانه بدست بیاورد و در حدود دو تا سه میلیون دالر برای حفظ برق و امنیت این مسیر از صندوق وجهی کاسا – یک‌هزار از آن مستفید شود.»

پروژه کاسا – یک‌هزار در افغانستان از ۶۰۰ محل در ۳۳ ولسوالی که مربوط به ولایت‌های کندز، پنجشیر، کاپیسا، کابل، لغمان و ننگرهار می‌شود عبور می‌کند که با عملی شدن این پروژه، ولایت‌های یاد شده از برق آن بهرمند خواهند شد.

محمدنبی افغان آگاه مسایل اقتصادی در باره اهمیت این پروژه می‌گوید: «بخاطر کار عملی این پروژه باید برنامه منظم وجود داشته باشد و حکومت باید پلان داشته باشد.»

پروژه کاسا – یک‌هزار از پروژه‌های مهم انتقال برق از آسیای میانه به جنوب آسیا است که طرح آن در سال ۲۰۰۸میلادی ریخته شد و تفاهم‌نامه‌ای در سال ۲۰۱۰ در این باره به امضاد رسید. در سال ۲۰۱۸ میلادی هم قراردادهای گوناگون میان قرقیزستان، تاجیکستان، افغانستان و پاکستان امضا شد.

بر بنیاد اطلاعات بانک مرکزی افغانستان، پروژه‌های زیربنایی به ارزش ۴۰ میلیون دالر با عملی شدن پروژه کاسا – یک‌هزار، در مسیر این لین در افغانستان ساخته خواهند شد.

نظرات بسته شده است.