واکنش وزارت خارجه افغانستان به حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق

در این حمله هفت تن بشمول دو فرمانده ارشد نیروی قُدس سپاه پاسداران ایران کشته شدند.

 

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افغانستان حمله رژیم صهیونیستی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق را نقض موازین دیپلماتیک و اقدامی تحریک‌آمیز دانسته و گفته که تداوم جنایات رژیم صهیونیستی از یک سو به تهدیدی جدی برای امنیت منطقه و جهان تبدیل شده و از سوی دیگر کارآمدی قوانین و سازمان های بین‌المللی را با پرسش های جدی مواجه کرده است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت امور خارجه امارت اسلامی امروز (سه شنبه، ۱۴ حمل) با نشر اعلامیه در شبکه اکس نوشته که این وزارت حمله رژیم صهیونیستی به شعبه کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در دمشق پایتخت سوریه را نقض آشکار موازین دیپلماتیک و اقدامی تحریک آمیز می‌داند.

در حمله هوایی بر ساختمان قنسولگری ایران در شهر دمشق، پایتخت سوریه هفت تن بشمول دو فرمانده ارشد نیروی قُدس سپاه پاسداران ایران کشته شدند.

محمد رضا زاهدی، یکی از فرماندهان نیروی قُدس سپاه پاسداران و حاج رحیمی، معاون او، در میان کشته‌شدگان این حمله هستند.

سفیر ایران در سوریه، اسراییل را مسوول این حمله دانسته و هشدار داده که این حمله اسراییل بی‌پاسخ نخواهد ماند.

در اعلامیه آمده که این حمله رژیم صهیونیستی باعث افزایش ناامنی در منطقه می‌شود و وزارت امور خارجه امارت اسلامی به شدت آن را محکوم می کند.

در این اعلامیه امارت اسلامی افغانستان از کشورهای بانفوذ جهان و منطقه خواسته که از جنایات رژیم صهیونیستی در غزه و فراتر از نوار غزه جلوگیری کنند.

وزارت امور خارجه امارت اسلامی افزوده که تداوم جنایات رژیم صهیونیستی از یک سو به تهدیدی جدی برای امنیت منطقه و جهان تبدیل شده و از سوی دیگر کارآمدی قوانین و سازمان های بین المللی را با پرسش های جدی مواجه کرده است.

این در حالی است که رسانه‌های دولتی سوریه عصر روز دوشنبه از حمله هوایی ارتش رژیم صهیونیستی از سمت منطقه جولان اشغالی به کنسولگری ایران در مجاورت سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر دمشق خبر دادند.

روابط عمومی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شب گذشته در اطلاعیه‌ای از شهادت سرداران محمدرضا زاهدی و محمد هادی حاج رحیمی و پنج تن از همراهان آنان در حمله موشکی رژیم صهیونیستی به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق خبر داد.

با این حال، ایالات متحده امریکا اعلام کرده که در واکنش به این حمله، یک تیم ویژه را برای بررسی این رویداد و یافتن عوامل آن مستقر کرده است.

کارین ژان پیر سخن‌گوی کاخ سفید گفت: «از گزارش‌ها درباره این حمله مطلع هستم. تیم ما در حال بررسی آن است.»

در همین حال، «استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل متحد نیز روز دوشنبه به وقت محلی برابر با اول اپریل ۲۰۲۴ و ۱۳ حمل ۱۴۰۳ در پاسخ به سوالات خبرنگاران درباره حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق گفت: «ما گزارش‌ها را دیده ایم. ما بسیار نگران چنین گزارش‌هایی هستیم. منتظر دریافت اطلاعات بیشتر هستیم».

نظرات بسته شده است.