واکنش فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران به بازداشت خبرنگاران در افغانستان

فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران ادامه بازداشت کارمندان رسانه‌ها در افغانستان را نکوهش کرده و آن را ادامه "سرکوب" رسانه‌ها در این کشور خوانده است.

فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران ادامه بازداشت کارمندان رسانه‌ها در افغانستان را نکوهش کرده و آن را ادامه “سرکوب” رسانه‌ها در این کشور خوانده است.

این نهاد در خبرنامه‌ای از کمیسیون رسیدگی به تخطی‌های رسانه‌ای افغانستان خواسته است تا بازداشت‌های اخیر کارمندان و پرونده‌های مربوط به رسانه‌ها را بررسی کند.

در خبرنامه فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران آمده است: «فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران و نهادهای وابسته به آن – اتحادیه روزنامه‌نگاران مستقل افغانستان – ادامه احضار و بازداشت کارمندان رسانه‌ را نکوهش کرده و خواهان رسیدگی فوری به این پرونده‌ها هستند.»

در همین حال شماری از خبرنگاران در کشور، بازداشت کارمندان رسانه‌ای را نگران کننده می‌خوانند. آنان می‌افزایند که رسانه‌ها و کارمندان رسانه‌ای نیازمند پشتیبانی بیشتر از سوی نهادهای حامی رسانه‌ها هستند.

مصطفی شهریار خبرنگار به رسانه ها گفت: «قطعاً کار رسانه‌ای در کشور مُلزم حمایت نهادهای حامی خبرنگار و رسانه است. رسانه‌ها و ‌خبرنگاران  نیاز به  حمایت نهادهای بیشتری در افغانستان دارند.»

محمد رقیب فیاض یکی دیگر از خبرنگاران گفت: «ما امیدواریم که دولت سرپرست افغانستان به این ارزش‌ها پی برده، موضوع محدودیت بر رسانه‌ها و بازداشت خبرنگاران را کنار بگذارد.»

اما ضیا الحق حقمل سرپرست معینیت نشرات وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که خبرنگاران و نهادهای حامی رسانه‌ها در کشور باید بر بنیاد قوانین کشور فعالیت کنند.

آقای حقمل افزود: «در عموم باید بگویم که رسانه‌ها و نهادهای که در افغانستان جواز دارند و فعالیت می‌کنند، اگر کدام مشکلی داشته باشند، ما در این زمینه با آنان همکار هستیم.»

این در حالی‌ست که رییس نهاد پشتیبان رسانه‌های آزاد افغانستان (نی) روز گذشته (جمعه) از متوقف شدن فعالیت این نهاد به‌گونه‌ی موقت در افغانستان خبر داد.

نظرات بسته شده است.