واکنش ا.ا به قطع‌نامه اروپا: جهان باید ارزش‌های اسلامی را حرمت بگذارد

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی اجرای حکم قصاص را در کشور یک نیاز می‌داند و می‌افزاید که کشورهای دیگر نباید در این‌گونه مسایل دخالت کنند.

امارت اسلامی در واکنش به تصویب قطع‌نامه پارلمان اروپا می‌گوید که جهان باید ارزش‌های اسلامی در افغانستان را حرمت بدارد.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی اجرای حکم قصاص را در کشور یک نیاز می‌داند و می‌افزاید که کشورهای دیگر نباید در این‌گونه مسایل دخالت کنند.

آقای مجاهد در این باره چنین گفت: «اصولی را که شریعت اسلامی لازم دانسته موجود شود بدون شک قصاص یک حکم شرعی بالای نظام است که باید او را تطبیق بکند در این راستا مداخله هیچ‌کشور و هیچ جهت قابل پذیرش نیست.»

پیش از این، نمایندگان پارلمان اروپا قطع‌نامه‌ای را با ۵۱۳رای موافق و ۲۴رای ممتنع، درباره آن‌چه‌که جلوگیری از مجازات اعدام و محدودیت‌ها بر زنان در افغانستان می‌دانند، تصویب کرد.

در این قطع‌نامه پارلمان اروپا خواستار مشارکت برابر زنان و دختران در عرصه‌های گوناگون در افغانستان شده است.

کارن ملکیور نماینده پارلمان اروپا گفت: «در حال حاضر در افغانستان، رویاهای دختران را ربوده‌اند. یک نسل در این حاکمیت رنج می‌برد، از همین‌رو در حالی که جهان سکوت اختیار کرده، ما باید به گفت‌وگوها درباره اوضاع افغانستان ادامه دهیم.»

در همین حال، برخی از آگاهان مسایل سیاسی به این باور اند که امارت اسلامی باید برای پیشرفت در روابط با کشورهای منطقه و فرا منطقه، خواست‌های مشروع جامعه جهانی را بپذیرد.

محمد اسلم استاد دانش‌گاه گفت: «این هیچ دردی را دوا نمی‌کند تا زمانی‌که باهم یکجا و در جامعه به یک نظر نرسیم و به این چالش‌ها یک راه‌حل پیدا نکنیم.»

در بیش از دو و نیم سال حاکمیت امارت اسلامی، همواره نهادهای جهانی و کشورهای گوناگون از نقض حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان در کشور ابراز نگرانی کرده‌اند؛ مساله‌ای که امارت اسلامی همواره آن را رد کرده است.

نظرات بسته شده است.