واکنش ا.ا به سخنان وزیر دفاع روسیه؛ افغانستان تهدید نیست

امارت اسلامی گفته است که امنیت و ثبات کلی در حال حاضر در افغانستان وجود دارد.

به دنبال سخنان وزیر دفاع روسیه، امارت اسلامی گفته است که امنیت و ثبات کلی در حال حاضر در افغانستان وجود دارد.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی در این باره گفته است که کشورها نباید از خاک افغانستان هراس داشته باشند؛ زیرا هیچ تهدیدی از افغانستان به کشورهای منطقه متوجه نخواهد شد.

بر اساس گفته‌های سخن‌گوی امارت اسلامی، حکومت سرپرست خواهان روابط نیک با کشورهای منطقه است و از کشورها هم باید اظهار چنین ادعاها خودداری کنند.

ذبیح‌الله مجاهد به رسانه ها گفت: «ما این ادعا را درست نمی‌دانیم. افغانستان به هیچ جهتی تهدید نیست. امارت اسلامی افغانستان وعده داره که نمی‌گذارد افغانستان بر علیه کدام کشور مورد استفاده قرار بگیرد و هیچ گروه خودسر و بیرونی وجود ندارد که تهدیدی حس شود.»

این در حالی‌ست که اندری بلوسوف وزیر دفاع روسیه روسیه در نشست وزیران دفاع سازمان پیمان امنیت جمعی، افغانستان را منبع اصلی بی‌ثباتی در آسیای مرکزی خوانده است.

اندری بلوسوف در این نشست در پایتخت قزاقستان گفته است: «وضعیت در افغانستان منبع اصلی بی‌ثباتی در منطقه آسیای مرکزی است. بسیاری گروه‌های رادیکال در آن‌جا قدم گذاشته‌اند و تلاش‌های خود را برای ترویج ایده‌های خود در کشورهای همسایه افزایش داده‌اند. خطر گسترش باندها و هراس‌افگنی خارج از کشور نیز در حال افزایش است.»

خبرگزاری تاس روسیه نیز در گزارشی گفته است که ضمیر کابلوف نماینده ویژه این کشور برای افغانستان افزوده که هرگونه تجزیه افغانستان بازتاب منفی در تمام منطقه دارد. او در بخشی از سخنان خود هم‌چنان افزوده که کنترول قاطع حکومت سرپرست بر افغانستان مهم است.

هرچند برخی آگاهان مسایل نظامی، روابط میان کابل و مسکو را می‌ستایند؛ اما بر این باور اند که از بهر جلوگیری از چنین اظهارات، دو طرف باید از راه‌های دیپلماتیک به این‌گونه مسایل بپردازند.

صادق شینواری آگاه مسایل نظامی به طلوع‌نیوز گفت: «امارت اسلامی افغانستان باید در مورد نگرانی‌های این کشورها پاسخ‌گو باشد.»

محمدمتین محمدخیل یکی دیگر از آگاهان مسایل نظامی گفت: «روسیه می‌خواهد به کشورهای منطقه وانمود بسازد که امریکا یا غرب در تلاش این است که منطقه را نارام بسازد.»

این در حالی‌ست که مقام‌های بلندپایه شماری از کشورها در این اواخر از کار گرفته شدن خاک افغانستان در برابر کشورهای شان ابراز نگرانی کرده‌اند؛ اما امارت اسلامی این نگرانی‌ها را بی‌جا خوانده و تاکید دارد که خاک افغانستان ضد کشورهای دیگر کار گرفته نخواهد شد.

نظرات بسته شده است.