واکنش‌ها به حمله‌های هوایی پاکستان بر خاک افغانستان

 واکنش‌ها به حمله‌های هوایی پاکستان بر خاک افغانستان.

حمله‌های هوایی پاکستان بر خاک افغانستان واکنش‌ برخی از کشورها و چهره‌‌های برجسته سیاسی افغانستان را برانگیخته است.

ودانت پاتل معاون سخن‌گوی وزارت خارجه امریکا در پیوند به این حمله‌ها گفته است که افغانستان و پاکستان باید هرگونه اختلاف را از طریق گفت‌وگو حل کنند.

آقای پاتل در یک نشست خبری گفته است: «ما از هر دو طرف می‌خواهیم که به هرگونه اختلاف‌‌های خود رسیدگی کنند. ما متعهد هستیم تا اطمینان حاصل کنیم که افغانستان دیگر هرگز به پناهگاه امن برای هراس‌افگنانی که می‌خواهند به ایالات متحده امریکا و متحدان ما آسیب برسانند، مبدل نشود.»

کارین ژان ‌پیر سخنگوی کاخ سفید هم در این باره گفته است: «ما از پاکستان می‌خواهیم که خویشتن‌داری کند و اطمینان حاصل کند که غیرنظامیان در تلاش‌های ضد هراس‌افگنی آسیبی نخواهند دید.»

حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین و نصیراحمد فایق سرپرست نمایند‌گی دایمی افغانستان در سازمان ملل و برخی از چهره‌های دیگر نیز حمله‌های هوایی پاکستان بر بخش‌های از ولایت‌های خوست و پکتیکا را نکوهش کرده‌اند.

در خبرنامه‌ای که از سوی دفتر آقای کرزی نشر شده، آمده است: «حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین افغانستان حمله‌های هوایی نیروهای نظامی پاکستان بر مناطقی در ولایت‌های پکتیکا و خوست را به شدیدترین الفاظ تقبیح کرده و آن را نقض آشکار تمامیت ارضی کشور ما و نقض موازین بین‌المللی می‌داند.»

نصیراحمد فایق در این باره در شبکه اجتماعی ایکس نوشته است: «حمله‌های هوایی ارتش پاکستان به خاک افغانستان به هر بهانه‌ای نقض آشکار قوانین بین‌المللی و تمامیت ارضی و حاکمیت افغانستان است. ما این اقدام را به شدت محکوم می‌کنیم. کشتن زنان و کودکان افغان غیرقابل قبول است و هیچ گونه تهدید امنیتی را توجیه نمی‌کند.»

سید بلال احمد فاطمی آگاه مسایل سیاسی درباره این حمله‌ها به رسانه ها گفت: «تی‌تی‌پی کم از کم پانزده سال است که در پاکستان حضور دارد، آن‌جا عملیات می‌کنند، برنامه‌های خود را دارند بسیاری مناطق را گرفتند و اردوی پاکستان آن مناطق پس گرفتند، بنابراین به آمدن امارت اسلامی تعلق ندارد.»

محمدالدین محمدی یکی دیگر از آگاهان مسایل سیاسی چنین می‌گوید: «برای هر دو کشور مناسب نیست که بر قلمرو یا خاک یکدیگر تجاوز نظامی کنند، به‌خاطریکه این مسله میان هر دو کشور مشکلات ایجاد می‌کند.»

وزارت خارجه امارت اسلامی نیز روز گذشته (دوشنبه) در یک خبرنامه‌ گفته است که کاردار سفارت پاکستان در کابل را در پیوند به حمله‌های هوایی اخیر این کشور در ولایت‌های خوست و پکتیکا احضار کرده است.

این در حالی‌است که جنگنده‌های پاکستانی بامداد دوشنبه بخش‌هایی از ولایت‌های پکتیکا و خوست را بمباران کردند که در نتیجه، هشت نفر به‌شمول کودکان و زنان کشته شدند.

نظرات بسته شده است.