نگرانی جان ساپکو از سوءاستفاده شدن پول صندوق امانی افغانستان

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در این گزارش که روز گذشته (دوشنبه) نشر شد، همچنان گفته است که تا اکنون از پول این صندوق به سود مردم افغانستان کار گرفته نشده است.

جان ساپکو بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در گزارشی گفته‌ است که کنترول خاصی وجود ندارد تا از سوءاستفاده نشدن پول صندوق امانی افغانستان در سویس، اطمینان دهد.

بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در این گزارش که روز گذشته (دوشنبه) نشر شد، همچنان گفته است که تا اکنون از پول این صندوق به سود مردم افغانستان کار گرفته نشده است.

در بخشی از گزارش سیگر آمده است: «بر بنیاد این گزارش، برداشت پول از صندوق امانی افغانستان پس از رای مثبت تمامی اعضای این صندوق انجام می‌شود و گفته شده که هر یک از اعضای آن دارای حق وتو نیز هستند.»

همزمان با این، وزارت اقتصاد تاکید ورزیده است که پول موجود در صندوق امانی افغانستان در سویس از دارایی‌های مردم افغانستان است و امارت اسلامی و مردم افغانستان باید بر آن تسلط داشته باشند.

عبداللطیف نظری معین مسلکی وزارت اقتصاد به رسانه ها گفت: «پولی که در صندوق امانی افغانستان در سویس نگه‌داری می‌شود حق مشروع و منطقی مردم افغانستان و جزو دارایی کشور ما است بنابراین، تقاضای ما این است که هم پول‌های منجمد شده آزاد شود و هم مردم افغانستان و نظام امارت اسلامی بر پول صندوق امانی افغانستان تسلط همه‌جانبه و جامع داشته باشند.»

برخی آگاهان اقتصادی با اشاره به سیاسی شدن دارایی‌های افغانستان در صندوق امانی سویس می‌گویند که دارایی افغانستان در سال‌های قبل برای مفادآوری از سوی بانک مرکزی افغانستان استفاده می‌شد.

سیر قرشی آگاه مسایل اقتصادی گفت: «فکر کنم بعضی صحبت‌ها که از سوی این نهادها صورت می‌گیرد بیشتر جنبه سیاسی دارد و از این پول نباید بخاطر مصارف و بخاطر جنبه‌های دیگر استفاده شود.»

در سوی دیگر شماری از باشنده‌های کابل با شکایت از نبود کار و اقتصاد ضعیف از امارت اسلامی حکومت سرپرست می‌خواهند تا فرصت‌های کاری برای شهروندان کشور ایجاد کند.

سید کریم باشنده کابل به خبرنگاران گفت: «کار و غریبی نیست. گاهی کار پیدا می‌شود و گاهی نی و گاهی هم یگان مسلمان با ما کمک می‌کند.»

این در حالی‌ست که در پنجم ماه روان میلادی، شاه محمد محرابی عضو هیات مدیره صندوق امانی افغانستان در سویس از مفادآوری ۱۵۵ میلیون دالر از طریق این صندوق خبر داده و گفته بود که سود این صندوق در پشتیبانی و حفاظت از افغانی هزینه می‌شود.

نظرات بسته شده است.