نگرانی ایران و تاجیکستان از قاچاق مواد مخدر از افغانستان

رییس ستاد مبارزه با مواد مخدر تاجیکستان می‌گوید که مواد مخدر از ذخایر بزرگ شمال افغانستان به کشورهای آسیای مرکزی و اتحادیه اروپا قاچاق می‌شود.

دبیران کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران و تاجیکستان در نشست دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد، از آنچه‌که قاچاق و کشت مواد مخدر از افغانستان می‌دانند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

رییس ستاد مبارزه با مواد مخدر تاجیکستان می‌گوید که مواد مخدر از ذخایر بزرگ شمال افغانستان به کشورهای آسیای مرکزی و اتحادیه اروپا قاچاق می‌شود.

ظفر صمد رییس ستاد مبارزه با مواد مخدر تاجیکستان گفت: «تهدید برای کشورهای آسیای مرکزی به‌ویژه کشورهای هم‌مرز با افغانستان به‌تدریج افزایش می‌یابد؛ زیرا مواد کشف‌شده متامفتامین در منطقه، در افغانستان ساخته می‌شود.»

اسکندر مومنی دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران نیز در این نشست ادعا کرده که در پنج سال پسین، ۴۴۵۰تُن مواد مخدر که در افغانستان تولیدشده را در ایران ضبط کرده‌اند.

آقای مومنی در این باره گفت: «در طول پنج سال گذشته، نزدیک به ۴۴۵۰تُن از انواع گوناگون مواد مخدر با منشاء افغانستان در نتیجه فداکاری همکارانم کشف و ضبط شده است. جمهوری اسلامی ایران هنوز شاهد کاهش قابل‌توجه در قاچاق مواد مخدر از افغانستان نبوده است.»

اما ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی می‌گوید که در برابر پدیده مواد مخدر در کشور پیکار جدی صورت گرفته و در این بخش نیز خواستار همکاری همه‌جانبه‌ی کشورها با امارت اسلامی شده است.

آقای مجاهد در این باره گفت: «این را ما مهم می‌دانیم که کشورها باید مسولیت خود را ادا بکنند، اول این‌که همکاری هیچ صورت نگرفته با امارت اسلامی عملن، اگرچه وعده شده، کمک نشده. دوم، این‌که آن‌ها هم باید در بخش جلوگیری از قاچاق از خاک خود وظیفه شان است و انجام بدهند.»

واحد فقیری آگاه روابط بین‌الملل گفت: «برای کنترول مواد مخدر باید پیکار دوجانبه صورت گیرد، روی مساله قاچاق و کشت مواد مخدر و جلوگیری از آن باید به گونه مشترک کار صورت گیرد.»

پیش از این، معینیت مبارزه با مواد مخدر وزارت داخله در گفت‌وگو با رسانه ها گفته بود که بر اساس فرمان رهبر امارت اسلامی، کشت قاچاق و فروش مواد مخدر در افغانستان منع قرار داده شده است.

نظرات بسته شده است.