نگرانی اوچا از محرومیت آموزشی ۱.۴ میلیون دختر در افغانستان

محرومیت آموزشی ۱.۴ میلیون دختر در افغانستان.

ادیم وسورنو مدیر بخش عملیاتی و دادخواهی اداره هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد یا اوچا از محرومیت یک اعشاریه چهار میلیون دختر از آموزش در افغانستان سخن زده است.

خانم وسورنو در یک نشست خبری در نیویورک گفته است که در جریان سفر چهار روزه خود به افغانستان، از مقام‌های حکومت سرپرست خواستار برطرف ساختن محدودیت‌ها در برابر زنان، شده است.

ادیم وسورنو به خبرنگاران گفت: «من پیام مقام‌های فعلی افغانستان را شنیدم، امارت اسلامی می‌گفتند که به ما زمان بدهید، ما به زمان نیاز داریم، من گفتم ما وقت نداریم. در حالی که ما آن‌جا نیستیم تا فرهنگی را تحمیل یا کسی را به سیاست وادار کنیم، من همچنان گفتم که هرچه بیشتر صبر کنیم، میلیون‌ها کودک بیشتر تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و این بیشتر به جامعه آسیب خواهد زد.»

عاطفه که از رفتن به دانش‌گاه بازمانده، به رسانه ها گفت: «این موضوع خیلی دردناک است. من یک خواهر کوچک هم دارم که امسال صنف شش است و برم میگوید که چه کنم، امسال فارغ می‌شوم از مکتب. این خیلی دردناک است، نمی‌توانم حتی تصور کنم.»

این در حالی‌ست که امارت اسلامی به تاریخ ۲۶ سنبله و ۲۹ قوس سال ۱۴۰۱ خورشیدی در دو مکتوب جداگانه فرمان داد که تمام مکتب‌های متوسطه و لیسه دختران و دانشگاه‌های دولتی و خصوصی تا اطلاع دیگر به‌روی زنان و دختران بسته خواهند ماند.

نظرات بسته شده است.