نگرانی از اوضاع زنان افغانستان در نشست کمیسیون مقام زن

شصت‌وهشتمین نشست کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه با حضور ۱۰۱ هیات بلندپایه در مقر این سازمان در نیویارک به کار آغاز کرده است.

انتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در ۶۸مین نشست کمیسیون مقام زن این سازمان از نقض حقوق زنان در افغانستان انتقاد کرده و گفته است که بیش از ۵۰ فرمان در برابر زنان و دختران در این کشور صادر شده است.

شصت‌وهشتمین نشست کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه با حضور ۱۰۱ هیات بلندپایه در مقر این سازمان در نیویارک به کار آغاز کرده است.

آقای گوتریش درباره زنان در افغانستان گفته است: «در سراسر جهان، تنش‌ها و بحران‌ها در حال افزایش است و تأثیر ویران‌کننده‌ای بر زنان و دختران دارد. در افغانستان امارت اسلامی بیش از ۵۰ فرمان را برای سرکوب حقوق زنان و دختران صادر کرده‌اند.»

دوروتی استرادا تانک رییس گروه کاری سازمان ملل برای پیکار با تبعیض در برابر زنان و دختران در این نشست گفت: «شرایط  کنونی، فقر را تشدید کرده است. زنان و دختران در افغانستان و کشورهای دیگر مانند ایران از زندگی عمومی حذف شده‌اند، حقوق آنان برای آموزش، کار، بهداشت، دست‌رسی به عدالت و آزادی نقض شده است.»

اما امارت اسلامی با رد سخنان دبیرکل ملل متحد می‌گوید که تمامی فرمان‌های صادر شده در باره زنان بر بنیاد قوانین اسلامی بوده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی گفت: «این‌ها اول افغانستان را در صدر کلام خود قرار می‌دهند و باز موضوعات خانم‌ها را مطرح می‌سازند، از این معلوم می‌شود که این موضوع به حیث یک ابزار استفاده می‌شود و این را بارها تکرار می‌کنند که واقعیت ندارد.»

قرار است تا کم‌تر از دو ساعت دیگر نشستی به هدف فرصت‌های پشتیبانی و تقویت هماهنگی جهانی از بهر آن‌چه وضعیت اضطراری جدی حقوق زنان در افغانستان گفته شده، برگزار شود.

نظرات بسته شده است.