نمایش‌گاه دوروزه‌ی «افغان_قزاق» در کابل گشایش یافت

نمایش‌گاه مشترک دو‌روزه‌ی « افغان‌_قزاق»، با حضور مقام‌های امارت اسلامی و قزاقستان در کابل گشایش یافت.

عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی ریاست‌الوزرای امارت اسلامی، در مراسم گشایش این نمایش‌گاه می‌گوید که نمایش‌گاه افغان_قزاق به هدف گسترش روابط اقتصادی میان افغانستان و قزاقستان و شریک‌سازی تجربه‌ها میان بازرگانان دو کشور، گشایش یافته است.

او می‌افزاید: «هدف از این نمایش‌گاه این است که تولیدات دو کشور را به یک‌دیگر معرفی کنیم و از این طریق، بازرگانان دو کشور از تجربه‌های یک‌دیگر سود ببرند.»

نور‌الدین عزیزی، وزیر صنعت و تجارت نیز، می‌گوید که گشایش نمایش‌گاه‌های مشترک میان افغانستان و قزاقستان میزان تجارت میان دو کشور را افزایش داده است.

او می‌افزاید: «با برگزاری این گونه برنامه‌ها و حسن‌ نیت دو‌جانبه حجم تجارت میان دو کشور به طوری چشم‌گیر افزایش یافته است و ما ویژه شاهد افزایش قابل توجه در حجم صادرات و تنوع محصولات صادراتی استیم.»

در نمایش‌گاه افغان_قزاق، محصولات و تولیدات داخلی افغانستان و قزاقستان در ۸۰ غرفه که ۴۰ غرفه‌ی آن به بازرگان قزاقستانی اختصاص یافته، به نمایش گذاشته شده است.

در سوی دیگر، شماری از بازرگان قزاقستانی، برگزاری این نمایش‌گاه را برای فروش محصولات شان سودمند می‌دانند.

عین‌الدین، بازگان قزاقی، می‌گوید این نمایش‌گاه سهولت‌های بیش‌تری را به بازرگان قزاقستان فراهم می‌کند.

او می‌افزاید: «این نمایش‌گاه یک دروازه را باز می‌کند که سهولت به ما ایجاد و راه دور به ما نزدیک می‌شود؛ با بازرگانان افغان از نزدیک معرفی می‌شویم و خوب‌تر می‌توانیم با هم کار کنیم.»

چنگیز، دیگر بازرگان، می‌گوید: «ما در قزاقستان شرکت تولید روغن داریم و برای فروش محصولات ما در این نمایش‌گاه شرکت کرده‌ایم.»

شماری از بازدید‌کنندگان نمایش‌گاه افغان_ قزاق، می‌گویند که برای معرفی‌شدن با محصولات داخلی و قزاقی نیاز است که برگزاری نمایش‌گاه‌های مشترک افزایش یابد.

محب‌زاده که برای بازدید از نمایش‌گاه افغان_ قزاق آمده است، می‌گوید: «این نمایش‌گاه برای ما فرصت می‌دهد که بازار‌های خارجی برای محصولات خود را دریافت کنیم و زمینه‌ی تبادل تجارت میان بازرگان افغانستان و قزاقستان فراهم شود.»

بر اساس آمار وزارت صنعت و تجارت، افغانستان سال گذشته ۸۷ درصد واردات و ۱۴ درصد صادرات به قزاقستان داشته است.

نظرات بسته شده است.