نخستین آزمایش‌گاه ویروس پولیو در کابل گشایش یافت

نخستین آزمایش‌گاه ویروس پولیو از سوی وزارت صحت عامه و نهادهای مددرسان جهانی در کابل گشایش یافت.

نخستین آزمایش‌گاه ویروس پولیو از سوی وزارت صحت عامه و نهادهای مددرسان جهانی در کابل گشایش یافت.

قلندر عباد سرپرست وزارت صحت عامه هنگام گشایش این آزمایش‌گاه درباره کاهش واقعه‌های پولیو در دو سال پسین در کشور سخن گفته است.

آقای عباد گفت: «برای سال ۲۰۲۴ برای خود یک هدف بزرگ داریم که در سال ۲۰۲۴ پولیو از افغانستان کاملاً محو شود.»

در همین حال احمد ناصر حنفی سرپرست آزمایشگاه‌های مرکزی وزارت صحت عامه در این برنامه گفته است که از ده سال به این‌سو تلاش‌ها برای ایجاد آزمایش‌گاه فلج کودکان در کشور جریان داشت. آقای احمدی افزوده است که پیش از این نمونه‌های گرفته شده برای انجام آزمایش به پاکستان فرستاده می‌شد.

احمد ناصر حنفی گفت: «تمام سمپل‌ها و مواد افغانستان به پاکستان به اسلام‌آباد فرستاده می‌شد تا تشخیص شود. حالا می‌توانیم این سمپل‌ها را در داخل کشور  آزمایش کنیم.»

حامد جعفری رییس حوزه شرق مدیترانه برنامه پولیو گفته است که افغانستان و پاکستان باید به‌گونه‌ی مشترک برای نابودسازی این بیماری آستین بر زنند.

آقای جعفری گفت: «بسیار مهم است که دو کشور با هم یک‌جا کار کنند و با هماهنگی هم کار کنند. این دو کشور تنها نمی‌توانند این کامیابی را بدست بیاورند بل یکجا باید کامیاب شوند، قسمی که جناب قلندر عباد گفت چون پولیو در همین دو کشور موجود است، باید با هماهنگی پیش بروند تا بتوانیم پولیو را در هر دو کشور محو کنیم. هماهنگی که دو کشور دارند نه تنها در راستای واکسین باشد بل حالا در سطح آزمایش‌گاه هم باید باشد.»

در سال ۲۰۲۲ میلادی دو رویداد مثبت پولیو و در سال ۲۰۲۳ میلادی شش واقعه مثبت پولیو در افغانستان ثبت شدند.

نظرات بسته شده است.