مولوی عبدالکبیر: بر سر اسلام و حقوق مردم معامله نمی‌کنیم

مولوی عبدالکبیر که در نشست با عالمان دین و بزرگان قومی در خوست سخن می‌گفت بیان کرده که حکومت سرپرست افغانستان خواهان تنش با هیچ کشوری نیست.

مولوی عبدالکبیر معاون سیاسی ریاست‌الوزرا می‌گوید که امارت اسلامی برای به رسمیت شناسی از سوی جهان، بر سر اسلام و حقوق مردم معامله نخواهد کرد.

مولوی عبدالکبیر که در نشست با عالمان دین و بزرگان قومی در خوست سخن می‌گفت بیان کرده که حکومت سرپرست افغانستان خواهان تنش با هیچ کشوری نیست.

آقای کبیر تصریح کرد: «ما نمی‌توانیم بر سر نظام اسلامی و اصول و احکام اسلامی با کسی معامله کنیم به دلیل این‌که ما برای این نظام قربانی داده‌ایم.»

معاون سیاسی ریاست‌الوزرا در بخش دیگری از سخنانش می‌افزاید که امارت اسلامی زیر نام حکومت همه شمول اجازه نخواهد داد تا چهره‌های حکومت‌های پیشین، در نظام کنونی جا داده شوند.

این مقام امارت اسلامی بیان کرد: «مزدوران بی‌گانه‌ها، چور و چپاول‌گران، غارت‌گران در این حکومت شمولیت داشته باشند، این را حکومت همه شمول می‌گوید دنیا! این را نه امارت تحمل کرده می‌تواند نه مردم با غیرت افغانستان.»

هم‌زمان با این، سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر در این نشست حاکمیت نظام اسلامی را مکلفیت امارت اسلامی می‌داند.

محمد خالد حنفی سرپرست وزارت امر به معروف و نهی از منکر گفت: «ما به این مکلف نیستیم که کدام کشور ما را به رسمیت می‌شناسد یا خیر بلکه ما به این مکلف هستیم که نظام اسلامی در یک پلیست خاکی که نظام ما حاکم است نفوذ کرده یا نه.»

برخی از بزرگان قوم در این نشست از امارت اسلامی می‌خواهند تا برای تقویت اتحاد میان قوم‌های گوناگون در کشور، بیش‌تر تلاش کند.

لایق منگل بزرگ قوم گفت: «از مسوولان این نظام می‌خواهیم که به مشکلات مردم به موقع رسیدگی کنند و در عمل این را ثابت کنند که این نظام برای مردم ایجاد شده است.»

سلام خان کوچی بزرگ قوم گفت: «از مهمان‌های که به این ولایت آمده‌اند (مقام‌های حکومت سرپرست) که به بخش آموزش و پرورش، ساختن سرک‌ها و برق توجه جدی داشته باشند و دیگر این‌که مردم ما به خیبرپختونخواه رفت و آمد دارند در این زمینه هم برای آنان سهولت ایجاد شود.»

پیش از این، شماری از کشورهای جهان ایجاد حکومت همه شمول، رعایت حقوق‌بشر به ویژه حقوق زنان را از پیش شرط‌های اساسی تعامل و به رسمیت شناسی حکومت سرپرست عنوان کرده‌اند.

 

 

نظرات بسته شده است.