مولوی عبدالکبیر: امارت اسلامی به‌رسمیت شناخته شده است

معاون سیاسی ریاست‌الوزرا بر بهبود روابط افغانستان با جهان نیز تاکید کرده است

 

مولوی عبدالکبیر معاون سیاسی ریاست‌الوزرا روز (شنبه) در کنفرانس بین‌المللی تغییر اقلیم در ننگرهار گفته است که روابط سیاسی و بازرگانی افغانستان با برخی از کشورهای جهان به معنای به‌رسمیت‌شناسی حکومت سرپرست است.

معاون سیاسی ریاست‌الوزرا در این کنفرانس هم‌چنان گفته است که جز امارت اسلامی، کسی توان تضمین استفاده نشدن خاک افغانستان را در برابر دیگر کشورها ندارد.

او گفته است: «امارت اسلامی به شکل رسمی به‌رسمیت شناخته شده است، به‌خاطری که نمایندگی و سفارت شما در ملک ما باز است و سفارت ما در ملک شما فعالیت دارد، بندرهای تجارتی باز هستند، کالاهای شما به ملک ما و از ما به ملک شما می‌رود.»

معاون سیاسی ریاست‌الوزرا بر بهبود روابط افغانستان با جهان نیز تاکید کرده است. آقای عبدالکبیر در بخشی از سخن‌رانی خود از استفاده نشدن خاک افغانستان در برابر دیگر کشورها، اطمینان داده است.

مولوی عبدالکبیر افزود: «جز امارت اسلامی، این تظمین را کسی دیگر کرده نمی‌تواند، به‌خاطری که امارت اسلامی در ۳۴ ولایت و بیش از ۴۰۰ ولسوالی حاکمیت کامل دارد و امنیت موجود است. امارت اسلامی به کسی اجازه نمی‌دهد که از خاک افغانستان ضد همسایه‌ها و دنیا استعمال شود.»

معاون سیاسی ریاست‌الوزرا در این کنفرانس از حضور بیست ساله ناتو در افغانستان انتقاد کرده و گفته است که امارت اسلامی و مردم افغانستان اجازه حضور دوباره نظامی کشورها را در افغانستان نخواهند داد.

او در این باره افزود: «افغان‌ها در طول تاریخ برای کسی دردسر نساخته‌اند، این بیگانه‌ها بوده‌اند که در حریم ما تجاوز کردند. افغان‌ها مردمان آرام و صلح‌خواه هستند و ما نمی‌خواهیم برای دنیا مشکل ایجاد کنیم.»

محمدیونس آخندزاده سرپرست وزارت انکشاف و دهات که در این کنفرانس حضور داشت گفت: «سرحدات مصوون هستند. نظام اسلامی حاکم و امنیت در سراسر کشور تامین است، امنیتی که همانندش دیده نمی‌شود.»

معاون سیاسی ریاست‌الوزرا از تلاش‌های امارت اسلامی به هدف تطبیق پروژه‌های بزرگ انکشافی در کشور نیز سخن زده گفته است که حکومت سرپرست در تلاش است تا افغانستان در بخش‌های گونا‌گون به خودبسندگی برسد.

کنفرانس بین‌المللی تغییر اقلیم با شرکت شماری از مقام‌های بلندپایه امارت اسلامی روز (شنبه) در دانش‌گاه ننگرهار آغاز و برای سه روز ادامه میابد.

نظرات بسته شده است.