معاون سیاسی ریاست‌الوزرا: در نشست آینده دوحه از امارت اسلامی دعوت شده

سازمان ملل متحد از برگزاری نشست دوحه تا کمتر از سه هفته آینده خبر داده است.

مولوی عبدالکبیر معاون سیاسی ریاست‌الوزرا گفته است که امارت اسلامی در نشست دوحه پیرامون افغانستان، شرکت خواهد کرد.

معاون سیاسی ریاست‌الوزرا این مساله را در دیدار با پال کلومان بکن کاردار سفارت ناروی برای افغانستان، مطرح کرده است.

این در حالی‌ست که روز پیش، سازمان ملل متحد از برگزاری نشست دوحه تا کمتر از سه هفته آینده خبر داده است.

ارگ در خبرنامه‌ای نوشته که مولوی عبدالکبیر در دیدار با کاردار سفارت ناروی برای افغانستان افزوده که به تاریخ هژده‌هم فبروری نشستی بین‌المللی در دوحه قطر پیرامون افغانستان برگزار خواهد شد.

بر بنیاد خبرنامه، پاول کلومان در این دیدار خواستار فراهم‌شدن زمینه‌های آموزشی و کاری برای زنان در افغانستان شده است.

در خبرنامه آمده است: «مولوی عبدالکبیر گفت که امنیت سراسری در افغانستان تامین است، هیچ کسی اجازه ندارد از خاک افغانستان علیه کسی استفاده کند و از افغانستان به کسی تهدید را متوجه سازد. وی تاکید کرد که تی‌تی‌پی در افغانستان جای ندارد و داعش به حیث دشمن بشریت سرکوب شده است. موصوف از ناروی و سایر کشورهای اروپایی خواست که سفارت‌های شان را در کابل باز کنند و به فعالیت شان ادامه دهند. معاون سیاسی ریاست‌الوزراء گفت که در نشست آینده دوحه از امارت اسلامی هم دعوت شده است و تاکید کرد که امارت اسلامی مخالف تعلیم زنان و دختران نیست و در این رابطه به اساس هدایت عالیقدر امیرالمؤمنین حفظه‌الله یک کمیته ویژه کار می‌کند تا زمینه تعلیم را به آنان فراهم نماید».

حسن حق‌یار رییس عمومی مطبوعات معاونیت سیاسی ریاست‌الوزرا گفت: «سفیر ناروی گفت که کشورش با حکومت افغانستان یا مردم افغانستان روابط حسنه و نیکو دارد و می‌خواهند که بین امارت و جامعه جهانی وساطت کنند تا روابط هر دو طرف خوب شود».

این دومین باری‌ست که دوحه میزبان نشست نمایندگان ویژه کشورها برای افغانستان است؛ هرچند در دور نخست این نشست نماینده از امارت اسلامی دعوت نشده بود.

با این حال، برخی از آگاهان مسایل سیاسی حضور نماینده امارت اسلامی در این نشست را برای دریافت راه‌حل برای معضل افغانستان مهم می‌خوانند.

عزیز معارج آگاه مسایل سیاسی گفت: «صحبت‌ها در این مورد شده آمادگی‌ها صورت گرفته است و خدا کند که به نفع مردم افغانستان باشد نه این‌که جهان منفعت خود را در نظر گیرد و دوباره افغانان را قربانی کنند و این مربوط حاکمیت فعلی است که چطور می‌توانند این بازی را به نفع افغانستان بیاورد».

ویس ناصری آگاه دیگر مسایل سیاسی گفت: «برای مدیریت ایجاد یک گفتمان ملی در افغانستان و تفاهم ملی در افغانستان یک عضو ارشد انتخاب می‌شود و  این جلسه دوحه بسیار مهم است».

پیش از این، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان، از برگزاری نشستی درباره افغانستان تا آخر ماه جاری میلادی خبر داده است؛ اما امارت اسلامی گفته که از جزییات این نشست هیچ اطلاعی ندارد.

نظرات بسته شده است.