مسوولان: هند و تمایل سرمایه‌گذاری در افغانستان

وزارت انرژی و آب از علاقه‌مندی سرمایه‌گذاری سرمایه گذران هندی در بخش آب و انرژی در کشور خبر می‌دهد.

وزارت انرژی و آب از علاقه‌مندی سرمایه‌گذاری سرمایه گذران هندی در بخش آب و انرژی در کشور خبر می‌دهد.

مطیع‌الله عابد سخن‌گوی این وزارت می‌گوید که برخی از سرمایه‌گذران هندی در دیدار با معین این وزارت اطمینان داده‌اند که در بخش آب به ویژه در اجرای پروژه‌های آبی در افغانستان سرمایه‌گذاری خواهند کرد.

پس از روی کار آمدن دوباره امارت اسلامی در افغانستان برخی از کشور‌ها از جمله ترکیه، چین، ازبیکستان و ترکمنستان علاقه‌مندی‌شان را به سرمایه‌گذاری در بخش‌های انرژی و آب نشان داده‌اند.

سخن‌گوی وزارت انرژی و آب افزود: «در این دیدار سرمایه‌گذاران هندی درباره سرمایه‌گذاری شان در بخش منابع آبی علاقه‌مندی نشان داده‌اند و از سوی وزارت انرژی و آب استقبال شد و در آخر هم روی هماهنگی و هم‌کاری مشترک تاکید شد».

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی گفت: «افغانستان زمینه‌های خوب سرمایه‌گذاری را دارد و کشورها هم بدون کدام استثنا می‌توانند بیایند و در اینجا سرمایه‌گذاری کنند و قوانین که برای سرمایه‌گذاری در افغانستان وضع شده آسان است و امنیت نیز تامین است که سرمایه‌گذاران می‌توانند بدون هراس سرمایه‌گذاری کنند».

در همین حال، برخی از آگاهان امور آب بر این باور‌اند که در راستای تطبیق پروژه‌ها در بخش‌های مدیریت آب‌ها و تولید انرژی در کشور نیاز است تا شرکت‌های خارجی با شرکت‌های داخلی هم‌کار باشند.

نجیب‌الله سدید آگاه امورآب گفت: «قوانین سرمایه‌گذاری را آسان‌تر بسازیم جالب‌تر بسازیم برای سرمایه‌گذارهای خارجی و گپ دوم این‌که کشورما باید دارای ثبات سیاسی باشد چون ثبات سیاسی سبب می‌شود که سرمایه‌گذار خارجی اطمینان پیدا کند که بیایند سرمایه‌گذاری کنند».

پیش از این، نیز وزارت انرژی و آب از ایجاد یک کمیته به هدف جلب و جذب سرمایه در بخش‌های آب و انرژی خبر داده بود.

بر بنیاد اطلاعات این وزارت از دو سال به این‌سو از طریق کمیته حدود ۱۰۰ میلیون دالر سرمایه جذب شده‌است.

نظرات بسته شده است.