مسوولان: تعرفه‌های گمرکی برخی اجناس بالا رفت

هم‌زمان با این، شماری از بازرگانان تأکید می‌کنند که وزارت صنعت و تجارت باید تسهیلات را برای بازرگانان در کشور فراهم سازد.

وزارت صنعت و تجارت از افزایش تعرفه گمرکی به برخی از کالا‌های وارداتی خبر می‌دهد.

آخندزاده عبدالسلام جواد سخن‌گوی این وزارت می‌گوید که برای پشتیبانی از تولیدات داخلی و جلوگیری از واردات بل مثل تعرفه کالا‌های وارداتی را افزایش داده‌اند.

سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت گفت: «بر اساس این تصمیم تعرف کیچپ بادنجان رومی(ساس که از بادنجان رومی تهیه می‌شود) از ۱۰ درصد به ۳۰ درصد، پودر لباسشویی از ۱۲ درصد به ۱۶ درصد، مرغ زنده از ۲۰ درصد به ۴۰ درصد، گوگرد از ۵ درصد به ۱۰ درصد، سیم خاردار از ۸ درصد به ۱۶ درصد، تخته لاسانی از ۵ به ۸ درصد، میخ آهنی از ۸ درصد به ۱۲ درصد، ترازوی دیجیتالی از ۲.۵ درصد به ۵ درصد و ماشین تریشل از ۱۶ درصد به ۲۰ درصد افزایش یافت».

اتاق صنایع و معادن تأکید می‌کند که برای افزایش تولیدات داخلی و رسیدن افغانستان به خود بسندگی نیاز است تا امارت اسلامی برای صنعت‌کاران سهولت‌های را فراهم بسازد.

سخی احمد پیمان معاون اول اتاق صنایع و معادن گفت: «انتظار ما از امارت اسلامی افغانستان این است که برای افزایش تعرفه‌های کالاهای وارداتی بل مثل اقدام جدی‌تر صورت گیرد و در تامین برق دوام‌دار هم توجه شود صنعت رشد می‌کند و برای هم‌وطنان ما زمینه‌ی کار فراهم خواهد شد».

هم‌زمان با این، شماری از بازرگانان تأکید می‌کنند که وزارت صنعت و تجارت باید تسهیلات را برای بازرگانان در کشور فراهم سازد.

محبوب‌الله محمدی بازرگان گفت: «ایجاد تفاهم‌نامه‌های صادراتی و ترانزیتی بین کشورهای منطقه بالخصوص برای افغانستان و کشورهای منطقه یک امر ضروری است که بتوانیم اقتصاد و فعالیت‌های اقتصادی خود را بیرون‌تر از مرز کشور افزایش دهیم».

پیش از این وزارت صنعت وتجارت گفته بود که افغانستان در ۱۲۶ قلم تولیدات داخلی به گونه‌ی کامل و در۱۰۴ قلم تولیدات داخلی دیگر به گونه‌ی نیمه به خود بسندگی رسیده است.

نظرات بسته شده است.