مخالفت پاکستان با مشارکت هند مانع ایجاد گروه تماس منطقه‌ای در مورد افغانستان شده است

پیشنهاد تشکیل یک گروه تماس منطقه‌ای توسط انتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد، در ماه فبروری پس از کنفرانس دوحه در باره افغانستان، مطرح شده بود.

روزنامه «اکسپرس تربیون» پاکستان گزارش داده که پیشنهاد ایجاد یک گروه تماس منطقه‌ای در مورد افغانستان به دلیل اختلاف‌ها در مورد شمولیت برخی کشورها، با مانع مواجه شده است.

پیشنهاد تشکیل یک گروه تماس منطقه‌ای توسط انتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد، در ماه فبروری پس از کنفرانس دوحه در باره افغانستان، مطرح شده بود.

انتظار می‌رود که این گروه مشمول همسایگان نزدیک افغانستان و سایر ذینفعان مرتبط باشد. با این حال، روزنامه اکسپرس تربیون به نقل از منابع گزارش داده که مخالفت پاکستان با مشارکت هند در گروه تماس منطقه‌ای منجر به بن بست شده است.

در طول تاریخ، پاکستان و هند به نقش یکدیگر در افغانستان با تردید نگاه کرده اند. مخالفت اسلام آباد در برابر شمولیت دهلی نو در گروه تماس منطقه‌ای ناشی از نگرانی‌های دیرینه آن است که گویا هند ثبات را در افغانستان تضعیف می‌کند.

به گزارش روزنامه، در حالی که روابط پاکستان با امارت اسلامی تیره شده، هند در ماه های اخیر تعامل خود را با کابل افزایش داده است.

پیشنهاد ایجاد یک گروه تماس منطقه‌ای به‌حیث بخشی از تلاش‌های وسیع سازمان ملل متحد برای تقویت هماهنگی در تعامل با امارت اسلامی مطرح شده بود. قرار است هیاتی از سازمان ملل متحد به زودی برای پیگیری نتایج کنفرانس دوحه به کابل سفر کند تا از امارت اسلامی بخواهد به تعهدات بین المللی خود عمل کند.

روزنامه اکسپرس تربیون گزارش داده است که هیات مذکور در سفرش به کابل از عواقب ناگوار موقف سختگیرانه امارت اسلامی هشدار خواهد داد.

نظرات بسته شده است.