مجاهد: ورود هواپیمای بی‌سرنشین در حریم کشور خلاف قوانین بین‌المللی است

آقای مجاهد افزوده است که اگر این پروازها ادامه یابند، باید در برابر آن تصمیم گرفته شود.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی بار دیگر گشت‌زنی هواپیماهای بی‌سرنشین امریکا بر حریم افغانستان را تجاوز آشکار و خلاف قوانین جهانی خوانده است.

سخن‌گوی امارت اسلامی به رسانه ها گفت: «ما این عمل را تجاوز و یک تخطی آشکار می‌دانیم. این مخالف قواعد و قوانین بین‌‎المللی است و هم‌چنان تجاوز بر حریم است که باید متوقف شود. ما این را نکوهش می‌کنیم. بعدا اگر اقدامات بعدی صورت می‌گیرد، باز همان زمان تصمیم می‌گیریم.»

این در حالی‌ست که برخی از باشنده‌های ولایت‌های پنجشیر، بدخشان، تخار، کندز و قندهار گفته‌اند که گه گاهی هواپیماهای بی‌سرنشین در آسمان این ولایت‌ها گشت‌زنی می‌کنند. آنان افزوده‌اند که این هواپیماها در جریان دو یا سه روز گذشته در نقاط مرزی افغانستان پروازه‌های دوام‌دار انجام می‌دهند.

عزت‌الله باشنده ولسوالی امام صاحب کندز در این باره گفت: «دو شب پیش هم خودم دیدم که در امام صاحب طیاره‌ها دیده می‌شد و این را به‌گونه‌ی تکرار می‌بینیم.»

عبدالسمیع خاوری یکی از باشنده‌های تخار به رسانه ها گفت: «در طی چند روز پسین دیده می‌شود که پهبادهای ناشناس بر آسمان تخار و بدخشان گشت می‌زنند و این نگرانی مردم را برانگیخته است.»

زلمی افغان‌یار آگاه مسایل نظامی به رسانه ها گفت: «اگر امریکایی‌ها می‌خواهند از طریق گشت‌زنی پهبادهای شان تامین امنیت بکنند، خلاف پالیسی و تفاهم دوحه است. آن‌ها باید معلومات استخباراتی را با حکومت کنونی افغانستان تبادل نمایند که از این طریق هم امنیت افغانستان تامین شود و هم امنیت کشورهای منطقه و فرامنطقه.»

این در حالی‌ست که امارت اسلامی بارها در واکنش به نگرانی‌های کشورهای منطقه و جهان گفته است که خاک افغانستان در برابر هیچ کشوری استفاده نمی‌شود و حکومت سرپرست در برابر گروه‌های هراس‌افگن پیکار می‌کند.

نظرات بسته شده است.