مجاهد: سفارت آذربایجان به زودی در کابل آغاز به فعالیت می‌کند

آقای مجاهد به رسانه ها می‌گوید که گفت‌وگوهای ابتدایی در این باره با مقام‌های آذربایجانی انجام شده است.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی از گشایش سفارت آذربایجان برای نخستین‌بار در روزهای نزدیک در کابل خبر می‌دهد.

آقای مجاهد به رسانه ها می‌گوید که گفت‌وگوهای ابتدایی در این باره با مقام‌های آذربایجانی انجام شده است.

سخن‌گویی امارت اسلامی گفت: «روابط خوب میان هردو کشور صورت گرفته که مفاد آن هم به مردم می‌رسد و هم ان‌شاءالله عنقریب است که روابط دیپلماتیک رسما با آذربایجان آغاز شود.»

آقای مجاهد هم‌چنان تصریح کرده که برخی از کشورها به‌شمول قزاقستان می‌خواهند روابط دیپلماتیک‌شان را با افغانستان گسترش دهند.

پیش از این، سفیر آذربایجان برای افغانستان نامه رسمی گشایش سفارت این کشور در کابل را به امیر خان متقی سرپرست وزارت خارجه سپرده بود.

هر چند تاکنون هیچ کشوری امارت اسلامی را به رسمیت نشناخته، اما پیش از این مقام‌های امارت اسلامی گفته‌اند که در حال حاضر هفده نمایند‌گی کشورهای دیگر در افغانستان فعال است.

هم‌زمان با این، عبدالقهار بلخی سخن‌گوی وزارت خارجه به نقل از محمدوف سفیر آذربایجان نوشته که او در دیدار با شیرمحمد عباس ستانکزی معین سیاسی وزارت خارجه گفته که آذربایجان آماده هم‌کاری همه جانبه با افغانستان است.

شماری از آگاهان بازگشایی سفارت آذربایجان در کابل را در زمینه‌ی گسترش روابط سیاسی و دیپلماتیک سودمند می‌دانند.

نجیب الرحمن شمال آگاه روابط بین‌الملل گفت: «بازگشایی سفارت خانه از جمله آذربایجان در افغانستان بیش‌تر به خاطر به دست آوردن منافع اقتصادی خود کشورها در افغانستان است و از طریق افغانستان به سایر کشورها می‌باشد، اما می‌تواند در جهت تعامل منافع اقتصادی مردم افغانستان و هم‌چنان گسترش روابط سیاسی و دیپلماتیک موثر باشد.»

محمد افضل حبیب صافی آگاه مسایل سیاسی گفت: «هر کشوری که با حفظ احترام با افغانستان در تعامل باشد و رعایت منافع هر دو کشور باشد، این می‌تواند در همه عرصه‌ها مفید تمام شود و آهسته آهسته دامنه‌ وسیع می‌شود و به سطح منطقه خواهد برآمد.»

به گفته‌ی حکومت سرپرست، افزون بر فعال بودن هفده نمایند‌گی کشورهای دیگر در کابل، نزدیک به چهل نمایندگی امارت اسلامی در کشورهای دیگر فعالیت دارد.

 

نظرات بسته شده است.