مجاهد: تلاش‌ها برای بازگشایی مکتب‌ها و دانش‌گاه‌های دختران جریان دارد

سخن‌گوی امارت اسلامی هرچند به‌گونه روشن درباره آموزش دختران چیزی نگفته؛ اما افزوده است که حکومت سرپرست به این خواست مردم افغانستان توجه دارد.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی به رسانه ها گفته است که تلاش‌ها برای بازگشایی دروازه مکتب‌ها و دانشگاه‌های دختران جریان دارند.
سخن‌گوی امارت اسلامی هرچند به‌گونه روشن درباره آموزش دختران چیزی نگفته؛ اما افزوده است که حکومت سرپرست به این خواست مردم افغانستان توجه دارد.
ذبیح‌الله مجاهد افزود: «ما آگاهی داریم که تلاش‌ها جریان دارد ولی این‌که کارش در کجا رسیده، چیزی گفته نمی‌توانیم چون این موضوع به وزارت‌خانه‌ها مربوط است. اگر پیشرفتی بکند و گام‌ها برداشته شود، خودشان [وزارت‌خانه‌ها] رسانه یی می‌سازند.»
شماری از دختران بار دیگر از ادامه بسته ماندن مکتب‌ها و دانش‌گاه‌ها در کشور انتقاد کرده و می‌گویند که حکومت سرپرست باید به خواست‌های آنان توجه کند.
مریم دانش‌آموز به رسانه ها گفت: «خواست این است که ما دو سال شد در بی‌سرنوشتی به‌سر می‌بریم و هر روز به امید باز شدن مکتب و دانش‌گاه ما هستیم اما هیچ نتیجه نیست. از حکومت می‌خواهیم که مکتب و دانش‌گاه را باز کند.»
همزمان با این، ‏گروهی از سازمان‌ها و چهره‌های افغان در یک نامه سرگشاده، سخنان فرستاده دبیرکل سازمان ملل در افغانستان در باره آموزش دختران در مدرسه‌های دینی را غیرمسئولانه خوانده‌اند.
در این نامه آمده است: «چنین اظهاراتی به‌گونه‌ی کامل غیرمسوولانه بوده و همچون عادی‌سازی ممنوعیت آموزش دختران در افغانستان تحت حکومت امارت اسلامی تلقی می‌شود.»
فاصله سروش فعال حقوق ع زن به طلوع‌نیوز گفت: «این خشم تمام زنان فعال بر می‌انگیزاند چون این به ضرر تمام زنان افغانستان است. علوم دینی نمی‌تواند جایگزین همه‌ی علوم شود.»
روزنامه فایننشل تایمز دو روز پیش گزارش داده بود که با ادامه ممنوعیت تحصیل در افغانستان، صدها تن از دختران دانش‌جو در این کشور به آموزش غیرحضوری ( آنلاین) در امریکا و بریتانیا رو آورده‌اند.
در حالی که با گذشت بیش از دو سال دختران دانش آموز نتوانسته اند اجازه رفتن به مکتب ها را در یابند اما سخنگوی امارت اسلامی می گوید که تلاش ها از بهر بازگشایی دروازه مکتب ها و ادانشگاه ها به روی دختران جریان دارند.

نظرات بسته شده است.