قمی: هدف از ایجاد گروه تماس منطقه‌ای، همکاری با امارت اسلامی است

حسن کاظمی قمی به این باور است که امریکا در بیست سال حضورش در افغانستان مانع رشد و پیشرفت سازندگی شد

حسن کاظمی قمی سفیر و نماینده‌‌ی ویژه رییس‌جمهور ایران در افغانستان هدف از ایجاد گروه تماس منطقه‌ای را همکاری با مقام‌های حکومت سرپرست می‌داند.

آقای قمی در مراسم “چهل و پنجمین سال‌روز پیروزی انقلاب اسلامی ایران” می‌افزاید که جامعه جهانی بهبود وضعیت در افغانستان را در دستور کار جمعی خود قرار داده و تاکید می‌ورزد که موضوعات گوناگون افغانستان نیز برای تهران در اولویت قرار دارد.

سفیر و نماینده‌‌ی ویژه رییس‌جمهور ایران در افغانستان گفت: «هدف اولیه این تشکیل گروه تماس همکاری با حاکمان کنونی در کمک به آن‌ها به ثبات امنیتی، سیاسی و بهبود وضعیت اقتصادی و زمینه‌سازی آغاز سازندگی.»

حسن کاظمی قمی به این باور است که امریکا در بیست سال حضورش در افغانستان مانع رشد و پیشرفت سازندگی شد و هیچ توجه به امور زیربنایی و زیر ساختی در افغانستان نکرده است.

به گفته‌ی او، افغانستان با داشتن منابع وافر اقتصادی، می‌تواند نیازمندی‌ها خود و برخی از کشورهای دیگر را تامین کند و تهران در بخش اقتصادی با حکومت سرپرست تفاهم‌نامه‌های خوبی را امضاء کرده است.

آقای قمی افزود: «ایران و افغانستان هر کدام به دلیل برخورداری از ظرفیت‌ها توانمندی‌ها بالقوه و بالفعل در زمینه‌های گوناگون از جمله صنایع، فناوری، ترانزیت، معادن، کشاورزی، آب و انرژی قابلیت آن را دارد که به عنوان دو اقتصاد بزرگ مکمل بسیاری از نیازهای یک‌دیگر را تامین نمایند.»

هم‌زمان با این، شیرمحمد عباس ستانکزی معین سیاسی وزارت خارجه نیز که در این برنامه از روابط افغانستان با ایران سخن می‌زند و تاکید می‌ورزد که امارت اسلامی خواهان تقویت روابط خود با جهان و کشورهای همسایه است.

آقای ستانکزی گفت: «امارت اسلامی افغانستان خواهان گسترش و تقویت روابط با کشورهای جهان و همسایه به ویژه جمهوری اسلامی ایران می‌باشد و به تداوم عمیق این روابط در عرصه‌های سیاسی، امنیتی و فرهنگی تاکید می‌ورزد.»

حسن کاظمی قمی در بخشی از سخنانش می‌افزاید در سال‌های متمادی تهران خواستار صلح و ثبات و مبارزه در برابر هراس‌افگنی در افغانستان بوده و هنوزهم موضوعات گوناگون این کشور در اولویت کاری آنان قرار دارد.

نظرات بسته شده است.