قرارداد عملی‌سازی پروژه کاسا – یک‌هزار در افغانستان امضا شد

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی به رسانه ها گفته است که کار عملی این پروژه در اواخر ماه اپریل سال روان میلادی آغاز خواهد شد.

مسوولان در امارت اسلامی از امضای عملی‌سازی پروژه برق کاسا – یک‌هزار میان قرقیزستان، ازبیکستان، افغانستان و پاکستان خبر داده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی به رسانه ها گفته است که کار عملی این پروژه در اواخر ماه اپریل سال روان میلادی آغاز خواهد شد.

بنا بر گفته‌های سخن‌گوی امارت اسلامی، با عملی شدن این پروژه، افزون بر این‌که چالش بی‌برقی کشور تا حد زیاد برطرف می‌شود، افغانستان از ناحیه ترانزیت برق عوایدی زیادی بدست خواهد آورد.

آقای مجاهد گفت: «پس از تلاش‌های نهایی امارت اسلامی، این پروژه دوباره آغاز شده و تا اخیر ماه اپریل سال روان میلادی کارش به‌گونه‌ی عملی آغاز می‌شود. دیروز توافق‌نامه قرارداد به امضا رسید و معاون شرکت برشنا به نمایندگی از افغانستان در آن حضور داشت.»

حکمت‌الله میوندی سخن‌گوی شرکت برشنا در این باره گفت: «بانک جهانی فیصله کرد که کار این پروژه را در افغانستان آغاز می‌کند. کار این پروژه در ماه ثور ۱۴۰۳ خورشیدی آغاز خواهد شد.»

با این حال اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان عملی شدن پروژه کاسا – یک‌هزار را به سود اقتصاد کشور عنوان می‌کند.

میرویس هوتک رییس هیات عامل اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفت: «پروژه کاسا – یک‌هزار از پروژه‌هایی‌ست که افغانستان از سالیان دراز برای عملی شدن آن تلاش‌های زیادی انجام داد. امیدواریم که در تطبیق این پروژه‌ی بزرگ نه تنها ایجاد کار صورت گیرد بل به اقتصاد کشور موثریت فراوانی داشته باشد.»

برخی آگاهان نیز پروژه کاسا – یک‌هزار را برای افغانستان و کشورهای همسایه در آسیای مرکزی و جنوبی بسیار با اهمیت می‌دانند. آگاهان تاکید می‌ورزند که با آغاز کار عملی این پروژه، اعتبار افغانستان در میان کشورها بلند می‌رود و برای شمار زیادی از شهروندان کشور زمینه کار فراهم می‌شود.

امان‌الله غالب رییس پیشین شرکت برشنا به رسانه ها گفت: «در حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد کار پروژه تطبیق شده است و در حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد تجهیزات این پروژه در افغانستان باقی است و هر دو کمپنی‌های که قبلن قرارداد کرده بودند، نیز حاضر اند تا دوباره کار این پروژه را آغاز کنند. هم برای مردم اشتغال‌زایی می‌شود و هم‌چنان افغانستان اعتبار خود را در سطح منطقه بدست میاورد.»

بربنیاد اطلاعات ارایه شده از مسوولان، با آغاز کار باقی‌مانده پروژه انرژی کاسا – یک‌هزار، کار این پروژه در مدت دو سال تکمیل خواهد شد.

نظرات بسته شده است.