قرارداد عملی‌سازی راه‌آهن خواف-هرات با یک شرکت روسی امضا شد

اداره راه‌آهن کشور می‌گوید که فاز دوم قطعه چهارم راه‌آهن خواف-هرات ۴۷ کیلومتر درازا دارد و با هزینه ۵۳میلیون دالر در دو سال آینده تکمیل خواهد شد.

قرارداد عملی‌سازی بخش آخر قطعه چهارم راه‌آهن خواف-هرات با یک شرکت روسی امضا شد.

اداره راه‌آهن کشور می‌گوید که فاز دوم قطعه چهارم راه‌آهن خواف-هرات ۴۷ کیلومتر درازا دارد و با هزینه ۵۳میلیون دالر در دو سال آینده تکمیل خواهد شد.

بخت‌الرحمن شرافت رییس عمومی اداره راه آهن افغانستان می‌گوید که فاز دوم قطعه چهارم پروژه راه‌آهن خواف-هرات واپسین مرحله این پروژه است که به میدان هوايی بین‌المللی هرات می‌رسد و با تکمیل این فاز، افغانستان از طریق راه‌آهن به اروپا وصل خواهد شد.

آقای شرافت در این باره گفت: «این بخاطری مهم است که مسیرش نزدیک است و آسیای میانه به‌شمول روسیه را با افغانستان وصل می‌کند و دوم این‌که این پروژه پشتیبانی روسیه را دارد.»

والی هرات نیز با اشاره به اهمیت اقتصادی این ولایت در سطح کشور و کشورهای همسایه و منطقه تاکید می‌ورزد که راه آهن خواف-هرات برای وصل افغانستان با کشورهای ایران، عراق، ترکیه و کشورهای اروپایی نقش مهمی را بازی کند.

نور احمد اسلام‌جار والی هرات گفت: «برای شرکت گاما گروپ این اطمینان را می‌دهم که این خط آهن در نزد ملت هرات و امارت اسلامی افغانستان یک خط مقدس است که فرهنگ‌ها، ملت‌ها و دنیا را باهم وصل می‌کند.»

هم‌زمان با این، رییس شرکت قرار دادی می‌گوید که کار عملی فاز دوم قطعه چهارم راه‌آهن خواف-هرات را شرکای روسی، ترکی و افغانی تا دو سال آینده به پایان خواهند رساند.

ضیاءالرحمان فراهی رییس  شرکت گاما گفت: «در دو سال تکمیل خواهد شد و شریک‌های ما شرکت دولتی روسیه و ترکیه است.»

بر بنیاد اطلاعات اداره راه‌آهن افغانستان، با پایان کار راه‌آهن هرات-خواف، امکان تمدید شبکه راه‌آهن در ولایت‌هایی فراه، نیمروز، هلمند و قندهار نیز فراهم می شود.

نظرات بسته شده است.