فعالان فرهنگی نیمروز: قلعه ابراهیم سنجرانی نیاز به حفاظت جدی دارد

شماری از فعالان فرهنگی در نیمروز می‌گویند که قلعه تاریخی "ابراهیم سنجرانی" در ولسوالی چخانسور این ولایت در حال فروپاشی قرار دارد.

شماری از فعالان فرهنگی در نیمروز می‌گویند که قلعه تاریخی “ابراهیم سنجرانی” در ولسوالی چخانسور این ولایت در حال فروپاشی قرار دارد.

فعالان فرهنگی نیمروز از مقام‌های مسوول در حکومت سرپرست می‌خواهند تا در بازسازی و نگه‌داری این بنای تاریخی توجه جدی کنند.

گفته می‌شود که این قلعه حدود ۴۰۰ سال پیشنه‌ی تاریخی دارد.

امید بلوچ فعال فرهنگی در نیمروز به خبرنگار طلوع‌نیوز گفت: «اگر چیزی برای گفتن و افتخار کردن داشته باشیم مشخصا تاریخ ما است و چیزی که تاریخ را بیان می‌کند آثار باستانی است.»

مهرالله بلوچ یکی دیگر از فعالان این ولایت گفت: «قلعه ابراهیم خان سنجرانی یکی از مشهورترین قلعه‌های تاریخی است که تاریخ و هویت ما را نشان می‌دهد و خواست ما از حکومت این است که این قلعه تاریخی را بازسازی کنند.»

اما مقام‌های محلی نیمروز از تلاش‌ها به هدف بازسازی و نگه‌داری آبده‌های تاریخی در این ولایت اطمینان می‌دهند.

حبیب‌الله الهام رییس اطلاعات و فرهنگ نیمروز در این باره گفت: «این وظیفه ما است که ما از آثار باستانی نگه‌داری بکنیم چون هم یک چیز تاریخی است و هم می‌تواند سبب یک کسب درآمد برای ما شود.»

نیمروز یکی از ولایت‌های باستانی کشور است که به گفته‌ی مقام‌ها در این ولایت، بیشتر قلعه‌ها و آبده‌های تاریخی این ولایت از دوران سیستان باستان به‌جا مانده است.

نظرات بسته شده است.