فروش بیش ار ۴۷هزار قیراط زمرد پنجشیر در داوطلبی‌های جداگانه

بر بنیاد آمارهای این وزارت، مقدار یادشده در جریان دست‌کم چهارده داوطلبی که تاحال برگزار شده، به‌فروش رسیده است.

وزارت معادن و پترولیم آمار داده است که ۱۷۰۰ معدن زمرد در ولایت پنجشیر تثبیت شده و تا اکنون نزدیک به ۴۷هزار قیراط زمرد این ولایت به ارزش بیش از سه‌میلیون و ۵۰۰ هزار دالر به فروش رسیده ‌است.

بر بنیاد آمارهای این وزارت، مقدار یادشده در جریان دست‌کم چهارده داوطلبی که تاحال برگزار شده، به‌فروش رسیده است.

تا اکنون برای استخراج معدن‌های زمرد به ۵۵۰ شرکت جواز کار داده شده که در نتیجه برای حدود ۱۰هزار نفر در این ولایت  فرصت‌های کاری ایجاد شده است.

همایون افغان سخن‌گوی وزارت معادن و پترولیم گفت: «تا اکنون در جریان چهارده داوطلبی حدود ۴۷هزار قیراط زمرد استخراج شده و در به ارزش حدود سه میلیون ۵۳۳ هزار دالر امریکایی به بازرگانان ملی به فروش رسانده شده است.»

در همین حال اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری، ایجاد کارخانه‌های معیاری در کشور را جهت پروسس منابع معدنی به‌ویژه زمرد را برای فراهم‌سازی زمینه‌های کار و افزایش عواید سودمند می‌داند.

خانجان الکوزی عضو هیات مدیره اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفت: «باید تجار جمع شوند و مرکز پروسس را باید پیدا بکنند که ظرفیت پروسس باید بالا برده شود. فعلن در پاکستان پروسس می‌شود.»

سخی احمد پیمان معاون اول اتاق صنایع و معادن چنین گفت: «زمرد افغانستان در بیرون از کشور به ویژه در کشورهای اروپایی بازار خوب دارد و جای خوشی است که حالا استخراج و صادرات زمرد تحت کنترول آمده، در گذشته به شکل قاچاق بیرون می‌شد.»

در سوی دیگر برخی آگاهان مسایل اقتصادی بر استخراج معادن به‌گونه معیاری و ایجاد طرزالعمل مشخص برای صادرات منابع آن، تاکید می‌ورزند.

احمد فردوس بهگُزین آگاه مسایل اقتصادی افزود: «اگر توجه صورت گیرد و به شکل درست استخراج شود و در بازارهای جهانی بتوانیم روی آن کار بکنیم، من مطمئن هستم که مردم دنیا به آن علاقه‌مندی دارد.»

 

پیش از این وزارت صنعت و تجارت آمار داده ‌بود که در نه ماه سال روان خورشیدی به ارزش بیش از دو میلیون دالر سنگ‌های قیمتی و نیمه‌قیمتی به شمول زمرد به پاکستان، چین، ازبیکستان، سویس، امارات متحده عربی و آلمان صادر شده است.

نظرات بسته شده است.