فرحان حق: ۱۴ تیم‌ برای رسیدگی به سیلاب‌زده‌های ‌افغانستان مستقر شد

کمک های بشردوستانه به سیل ز ده گان در افغانستان.

سازمان ملل متحد ۱۴ تیم مشترک برای شناسایی مناطق سیلاب‌زده و رسیدگی به اوضاع سیلاب‌زده‌ها در افغانستان گماشته است.

فرحان حق معاون سخن‌گوی دبیرکل سازمان ملل متحد در یک نشست خبری گفته است که تیم‌های ارزیابی در ولایت‌های بغلان، بدخشان و تخار تعیین شده‌اند.

آقای حق افزوده است: «سازمان ملل و شرکای ما برای رسیدگی به این سیلاب‌ها در حال هماهنگی با مقام‌های کنونی این کشور هستند. چهارده تیم ارزیابی مشترک مستقر شده‌اند و شرکای بشردوستانه، ذخایر اضطراری موجود در منطقه را شناسایی کرده‌اند، صندوق کودکان ملل متحد، صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، سازمان جهانی بهداشت، سازمان بین‌المللی مهاجرت و شرکای ما ۲۷ تیم سیار را در بغلان، بدخشان و تخار برای پشتیبانی و رسیدگی به آسیب‌دیدگان این سیلاب‌ها مستقر کرده‌اند.»

چهار روز از وقوع این فاجعه طبیعی سپری می‌شود و نهادهای امدادی و اداره‌های حکومتی سرگرم رساندن کمک‌ به آسیب‌دیده‌ها هستند.

به تازگی سازمان جهانی بهداشت هفت تن دوا و سازوبرگ‌های پزشکی و صندوق پشتیبانی از کودکان ملل متحد نیز مواد خوراکی و بهداشتی به سیلاب‌زده‌ها کمک کرده‌اند. صندوق نجات کودکان ملل متحد، برنامه جهانی خوراک، کمیشنری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و کمیشنری اتحادیۀ اروپا برای مدیریت بحران از دیگر نهادهای کمک‌رسان اند که کمک‌های اضطراری شان را برای رسیدگی به وضعیت آسیب‌دیده‌ها به ولایت‌های شمال فرستاده‌اند.

همزمان با این توماس وست نماینده ویژه امریکا برای افغانستان گفته است که شرکای واشنگتن در حال بسیج کمک‌های عاجل به‌شمول خوراک و آب برای سیلاب‌زده‌ها در افغانستان هستند.

هرچند وزارت دولت برای رسیدگی به رویدادهای طبیعی از کمک‌های این وزارت آمار دقیق نداده؛ اما گفته است که اداره‌های مربوط به این وزارت کمک‌های اضطراری را به آسیب‌دیده‌های سیلاب‌های اخیر فراهم می‌کنند.

جانان سایق سخن‌گوی وزارت دولت برای رسیدگی به رویدادهای طبیعی گفت: «در ولایت‌های بدخشان، تخار، بغلان، غور و هرات ۸۸۲۹ خانه به شکل کلی و جزی ویران شده و بیش از ۳هزار مواشی هم تلف شده.»

ولایت‌های بغلان، بدخشان و تخار بیشترین آسیب را در سیلاب‌های پسین دیده‌اند؛ اما هشتاد درصد تلفات و زیان‌های هنگفت مالی در بغلان رخ داده است.

نظرات بسته شده است.