فراخوان بهبود اوضاع زنان هم‌زمان با هشتم مارچ

امروز (جمعه، ۱۸ حوت) برابر با هشت مارچ روز جهانی همبستگی زنان است.

امروز (جمعه، ۱۸ حوت) برابر با هشت مارچ روز جهانی همبستگی زنان است.

حامد کرزی رییس‌جمهور پیشین کشور در این روز از حکومت سرپرست خواسته که دروازه‌های مکتب‌ها و دانش‌گاه‌ها را به‌روی دختران بازگشایی کنند.

آقای کرزی در خبرنامه‌ای گفته که برای دست‌یابی به ترقی، تکامل و نجات از وابستگی، لازم است به آموزش و فرصت‌های شغلی زنان و فراهم کردن زمینهٔ رشد و شگوفایی استعدادهای دختران در کشور توجه جدی صورت گیرد.

به باور رییس‌جمهور پیشین کشور، آینده افغانستان نیز در گرو هم‌بستگی و مشارکت معنادار زنان و مردان این سرزمین است.

رییس‌جمهور پیشین کشور تصریح کرده که «به‌گواهی تاریخ، زنان افغان در تمام تحولات و عرصه‌ها بخصوص مبارزات استقلال‌طلبانه، دوشادوش مردان حضور چشم‌گیر داشته و نقش و جایگاه شان را به‌عنوان اعضای مسوول جامعه تثبیت کرده‌اند.»

هم‌زمان با این عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی در حکومت پیشین گفته که زنان وظیفه تربیت نسل آینده و هدایت جامعه را به سوی خیر و موفقیت دارند.

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در خبرنامه‌ای نیز از حکومت سرپرست افغانستان خواسته تا به محدودیت‌های اعمال شده بر زنان در افغانستان پایان دهد.

در این خبرنامه از قول رزا اوتونبایوا رییس یوناما نوشته شده: «محدودیت‌های اعمال شده بر زنان افغان مانعی برای صلح پایدار است.»

سازمان جهانی بهداشت در افغانستان هم‌چنان گفته که سرمایه‌گذاری روی زنان افغان سنگ‌بنای ساختن جامعه‌ای فراگیر است و پیش‌رفت زنان افغان به نفع همه خواهد بود.

اتحادیه اروپا هم پیامی به مناسبت روز جهانی همبستگی زنان نشر کرده است. اتحادیه اروپا در ایکس نوشته که هیچ محدودیتی برای آنچه زنان می‌توانند انجام دهند وجود ندارد.

این اتحادیه گفته که «هم‌کارهای ما برای تصدیق اهمیت برابری، حقوق و فرصت‌ها برای زنان در سراسر افغانستان و سراسر جهان ایستادگی دارند.»

اما ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی با تاکید بر موضع همیشگی امارت اسلامی، به رسانه ها گفته که در راستای تامین حقوق زنان در افغانستان از سوی امارت اسلامی گام‌های موثری برداشته شده است و امارت اسلامی هم‌چنان متعهد به حقوق زنان در چارچوب دین اسلام است.

آقای مجاهد گفت: «مشکلاتی که خواهرهای ما در افغانستان داشتند چون از اختیار زوج محروم بودند، میراث برای شان پرداخت نمی‌شد و به اکراه و جبر به نکاح داده می‌شدند و خواهرهای بیوه ما اختیار خود را نداشتند، موضوعات دیگر هم که در اطراف و در اکناف افغانستان به شکل عمومی دیده می‌شد و خواهرهای ما از آن رنج می‌بردند یک فرمانی در برابر آن صادر شد که از مورد‌های هشت‌گانه بود و لازم شد که محاکم در این بخش گام‌های موثری بردارد و قضیه را بسیار جدی پی‌گیری کنند و بخش‌های دیگر نیز امارت اسلامی رسیدگی می‌کند..»

روز جهانی همبستگی زنان از جنبشی کارگری در امریکای شمالی و اروپا شروع و به رویداد مهمی تبدیل شد که سازمان ملل متحد نیز آن را به رسمیت شناخته و همه ساله از این روز در سراسر جهانی بزرگ‌داشت می‌شود.

نظرات بسته شده است.