فایق: نماینده ویژه ملل متحد برای افغانستان در کار یوناما دخالت نمی‌کند

آقای فایق به رسانه ها می‌گوید که نماینده ویژه در افغانستان به دنبال ایجاد اجماع بین‌المللی درباره افغانستان است.

نصیر احمد فایق سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد ماموریت نماینده ویژه ملل متحد برای افغانستان را تداخل در کار یوناما در افغانستان نمی‌داند.

آقای فایق به رسانه ها می‌گوید که نماینده ویژه در افغانستان به دنبال ایجاد اجماع بین‌المللی درباره افغانستان و تعامل با قضیه افغانستان از طریق گفت‌وگو با همه به شمول امارت اسلامی خواهد بود.

سرپرست کرسی نمایندگی دایمی افغانستان در سازمان ملل متحد گفت: «این هیچ نوع تداخلی به ماموریت یوناما ندارد قسمی که در قطع‌نامه هم گفته شده که در همکاری و هماهنگی با یوناما است. وظیفه یوناما جدا است ولی نماینده خاص سر منشی سازمان ملل از آدرس منشی عمومی تعیین می‌شود.»

قراراست نماینده ویژه سازمان ملل متحد برای افغانستان در نشست دوحه تعیین شود؛ اما امارت اسلامی پیش از این تعیین نماینده ویژه در موجودیت یوناما در افغانستان را بجا نخوانده و درباره حضور در این نشست نیز به تازگی چیزی نگفته است.

با این حال، برخی از آگاهان مسایل سیاسی درباره گماشته‌شدن نماینده ویژه برای افغانستان دیدگاه‌های گوناگون دارند.

احمد منیب رسا آگاه مسایل سیاسی گفت: «فکر می‌کنم جامعه جهانی به این نتیجه رسیده که از تعامل به حیث یک امتحان با امارت اسلامی استفاده شود و اقدامات عملی در میدان عمل دیده و سنجیده شود، پس به این اساس نیاز می‌بیند تا یک نماینده تازه داشته باشند.»

واحد فقیری آگاه دیگر مسایل سیاسی گفت: «مشکل اصلی افغانستان میان افغانان است و برای حل این معضل به مذاکرات میان افغانان نیاز است.»

نشست دوحه درباره افغانستان به تاریخ ۱۸ و ۱۹فبروری با حضور نمایندگان ویژه کشورها برای افغانستان به میزبانی دبیر کل سازمان ملل متحد در قطر برگزار خواهد شد. در این نشست برخی از فعالان جامعه‌مدنی و هیات از امارت اسلامی نیز دعوت شده‌اند.

نظرات بسته شده است.