علاقه‌مندی ترکمنستان به واردات سنگ مرمر از هرات

بر بنیاد آمارهای اتاق صنایع و معادن هرات، نزدیک به هشتصد کارخانه در شهرک صنعتی این ولایت فعال است.

هیات بازرگانی و صنعتی ترکمنستان در جریان بازدید از شهرک صنعتی هرات می‌گوید که این کشور علاقه‌مند واردات سنگ مرمر، رنگ و سیخ گول افغانستان است.

به گفته‌‌ی مسوولان محلی هرات، پس از امضاء تفاهم‌نامه میان بخش‌های خصوصی افغانستان و ترکمنستان، صادرات برخی از تولیدات داخلی کشور به ترکمنستان آغاز خواهد شد.

چاریار عضو هیات بخش خصوصی ترکمنستان گفت: «هدف سفر ما دیدار از کارخانه‌های سنگ مرمر و کارخانه‌های تولید مواد ساختمانی است. می‌خواهیم که تولیدات افغانستان را از نزدیک ببینیم و کالاهای مورد نیاز ترکمنستان را از تولیدات افغانستان وارد کنیم.»

حمیدالله خادم رییس اتاق صنایع و معادن هرات گفت: «این سفر منجر به قرارداد فروش سنگ مرمر با ظرفیت بلند به ترکمنستان می‌شود. هم‌چنان از فابریکه‌های ذوب‌آهن که سیخ گول تولید می‌کند بازدید صورت می‌گیرد. هم‌چنان در بخش رنگ هم هیات ترکمنستان بازدید داشت و تمرکز هیات در این سه بخش است.»

بشیر محمد سیرت رییس صنعت و تجارت هرات گفت: «در بخش تولیدات مواد ساختمانی مانند سخ گول این‌ها بسیار علاقه‌مندی دارند. تلاش ما این است که میان بخش خصوصی هر دو کشور هماهنگی و تفاهم‌نامه به میان بیاید تا بتوانیم تولیدات داخلی خود را رشد داده و به خارج از کشور صادر کنیم.»

بر بنیاد آمارهای اتاق صنایع و معادن هرات، نزدیک به هشتصد کارخانه در شهرک صنعتی این ولایت فعال است.

برخی از تولیدات این شهرک شامل سنگ مرمر، نوشیدنی‌های غیرالکلی، تجهیزات بهداشتی، مواد غذایی و قالین به بسیاری از کشورها شامل ایالات متحده امریکا، اروپا، آسیای میانه و کشورهای عربی صادر می‌شود.

شماری از صاحبان کارخانه‌های تولیدی در شهرک صنعتی هرات می‌گویند که تولیدات داخلی از کیفیت خوبی برخوردار اند.

ارشاد غوریانی معاون اتحادیه معدن‌داران حوزه غرب گفت: «ماهانه ظرفیت پروسس چهار تا پنج هزار تن سنگ مرمر را داریم. این سنگ‌ها توسط ماشین‌آلات پروسس می‌شود که از برندترین کمپنی‌های معتبر دنیا از جمله ایتالیا وارد شده است. ما اینجا مواد خام سنگ مرمر را صد در صد پروسس می‌کنیم.»

احسان‌الله  معاون یک کارخانه ذوب‌آهن در شهرک صنعتی هرات گفت: «آغاز صادرات در قسمت رشد صنعت کشور یک گام بسیار مهم است. با این قدم ما در آینده شاهد افتتاح فابریکه‌های جدید خواهیم بود و برای مردم صد در صد زمینه کار فراهم می‌شود.»

هیات بخشی خصوصی ترکمنستان شامل بازرگانان و صنعت‌کاران به منظور گسترش هم‌کاری‌های بازرگانی و آغاز واردات کالاهای افغانستان در یک سفر سه روزه به هرات آمده است.

نظرات بسته شده است.