عفو بین‌الملل خواهان بازگشایی مکتب‌ها و دانش‌گاه‌ها به‌روی دختران شد

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی خواستار بازگشایی بی‌درنگ دروازه مکتب‌ها و دانش‌گاه‌ها به‌روی دختران شده است.

سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی خواستار بازگشایی بی‌درنگ دروازه مکتب‌ها و دانش‌گاه‌ها به‌روی دختران شده است.

به گفته‌ی این سازمان، پس از روی‌کارآمدن دوباره امارت اسلامی در افغانستان و وضع محدودیت‌ها، این کشور در آستانه نابودی غیر قابل بازگشت قرار دارد.

در بخشی از گزارش عفو بین‌الملل آمده است: «از مقام‌های طالبان می‌خواهیم که تمامی حقوق زنان و دختران از جمله حق دست‌رسی به آموزش در هر سنی را با بازگشایی فوری مکتب‌ها و دانش‌گاه‌ها تامین کنند. باید اطمینان حاصل شود که آنان به مراقبت‌های بهداشتی دست‌رسی دارند و اجازه برگشت به کار را به زنان بدهند.»

در همین حال، شماری از دختران دانش‌آموز بار دیگر خواهان بازگشایی دروازه مکتب‌ها و دانش‌گاه‌ها هستند.

اسما، دانش‌آموزی‌ست که پنج ماه می‌شود به خطاطی رو آورده است. او می‌گوید همه‌ساله از بهر رفتن به مکتب آمادگی می‌گیرد؛ اما امسال بار دیگر رویای رفتن به مکتب را از دست داد.

اسما در این باره به خبرنگار رسانه هاگفت: «خواست ما از امارت اسلامی این بود که مکتب‌ها و دانش‌گاه‌ها به‌روی دختران باز شود؛ ولی بازهم باز نشد. ما خیلی ناامید شدیم.»

مهریه دانش‌آموز گفت: «پارسال من همین وقت مکتب می‌رفتم و بسیار خوش بودم؛ اما امسال مکتب نرفتم و این برایم ناامید کننده بود.»

برخی دیگری دخترانی که از رفتن به مکتب بازمانده‌اند، از وضعیت روحی و روانی شان این گونه حکایت می‌کنند.

مروه دانش‌آموز می‌گوید: «امسال ما امیدوار بودیم که دروازه مکتب‌ها به‌روی دختران باز شود؛ اما بازهم اجازه داده نشد که ما به مکتب برویم.»

فریبا دانش‌آموز دیگر گفت: «خواست‌ام از امارت اسلامی همین است که حقوق اولیه دختران که عبارت از تحصیل است را برای شان بدهد و دروازه مکتب و دانش‌گاه را به‌روی شان باز کند.»

با آن‌که هفده روز از آغاز سال جدید آموزشی در کشور می‌گذرد؛ اما تا اکنون امارت اسلامی در باره رفتن دوباره دختران دانش‌آموز به مکتب اظهار نظری نکرده است.

نظرات بسته شده است.