عباس ستانکزی: در موجودیت یوناما نیاز به نماینده جدید برای افغانستان نیست

آقای ستانکزی به رسانه ها می‌افزاید که نظام کنونی قوی و مستحکم است و در نشست‌های پیرامون افغانستان باید تنها نماینده‌ی حکومت سرپرست حضور داشته باشد.

شیرمحمد عباس ستانکزی معین سیاسی وزارت خارجه می‌گوید که در موجودیت یوناما در کشور، نیاز به معرفی نماینده جدید از سوی سازمان ملل متحد برای افغانستان نیست.

آقای ستانکزی به رسانه ها می‌افزاید که نظام کنونی قوی و مستحکم است و در نشست‌های پیرامون افغانستان باید تنها نماینده‌ی حکومت سرپرست حضور داشته باشد.

معین سیاسی وزارت خارجه در این باره گفت: «نماینده خاص ملل متحد همیشه در شرایط انتخاب می‌شود که در یک کشور حالت بحرانی باشد مشکل باشد؛ ولی در افغانستان هیچ مشکل نیست و در عین زمان این‌جا دفتر یوناما موجود است نماینده ملل متحد موجود است آن‌ها هم در سیاست و هم در بخش کمک‌های بشری با ما همکار هستند در این وقت ما نیازی به نماینده خاص دیگر نمی‌بینیم که از آن مشکل دیگر جور شود.»

او هرچند از کسی نام نمی‌برد؛ اما تاکید می‌ورزد که برخی از چهره‌ها تلاش دارند تا امارت اسلامی را در پیش‌برد حکومت‌داری ضعیف نشان دهند.

عباس ستانکزی افزود: «بعضی اوقات در بعضی کنفرانس‌ها به خاطر این‌که مسوولیت ما را ضعیف نشان بدهند بعضی اشخاص که غیر مسوول است آن‌ها هیچ مسوولیت نه در افغانستان دارند نه پشیتوانه دارند و نه مردم افغانستان با آن‌ها هستند کسانی را دعوت می‌کنند در آن‌جا تشنج را جور کنند و مشکل را جور کنند.»

برخی از آگاه‌هان سیاسی در پیوند به فعایت یوناما در افغانستان و شرکت چهره‌های سیاسی و فعالان جامعه مدنی در نشست‌های با محوریت افغانستان، دیدگاه‌های گوناگون دارند.

سید اسحاق گیلانی رهبر نهضت همبستگی ملی افغانستان گفت: «این کار از صلاحیت سر منشی ملل متحد است اگر هیچ مملکتی با این موضوع موافقت نکند هم بلآخره او صلاحیت دارد این کار را انجام بدهد.»

رشید قطب‌زاده آگاه روابط بین‌الملل گفت: «انتخاب نمایندگان در یک نشست بین‌المللی به نمایندگی از یک ملت یک موضوع بسیار اساس است اگر این به یک میکانیزم درست انجام نشود معلوم‌دار است که این موضوع حساسیت‌های را به همراه خواهد داشت.»

به گفته‌ی آقای ستانکزی، امارت اسلامی به دلیل پذیرفته‌نشدن خواست‌هایش از سوی دبیرکل سازمان ملل متحد، در دومین نشست دوحه که به تاریخ ۱۸و ۱۹ماه روان میلادی در دوحه قطر برگزار شده بود، اشتراک نکرد.

 

نظرات بسته شده است.