عباس ستانکزی: خط دیورند را هیچ‌گاه به‌رسمیت نمی‌شناسیم

معین سیاسی وزارت خارجه می‌افزاید که اخذ ویزا و پاسپورت برای سفر به پاکستان برای افغان‌ها پذیرفتنی نیست.

شیرمحمد عباس ستانکزی معین سیاسی وزارت خارجه می‌گوید که خط فرضی دیورند از سوی افغانستان هرگز به رسمیت شناخته نخواهد شد.

آقای ستانکزی هنگام سخنرانی در مراسم بزرگداشت از سی‌وپنجمین سالروز خروج اتحاد جماهیر شوروی از افغانستان در لوگر، می‌گوید که نیمی از جفرافیایی افغانستان در آن سوی خط فرضی دیورند اند و این خط از سوی انگلیس‌های وقت بر مردم افغانستان تحمیل شد.

معین سیاسی وزارت خارجه می‌افزاید که اخذ ویزا و پاسپورت برای سفر به پاکستان برای افغان‌ها پذیرفتنی نیست.

عباس ستانکزی افزود: «نیمی از افغانستان امروز جدا است در آن‌طرف خط دیورند. این در حالی‌ست که ما خط دیورند را در تمام عمر نه به رسمیت شناخته‌ایم و نه می‌شناسیم. این همان خط فرضی است که انگلیس‌ها بر دل افغان‌ها را عبور داده‌اند. امروز در همسایه‌گی ما همسایه شرق ما به گونه‌ی بسیار ظالمانه مهاجران را از آن‌جا بیرون می‌کنند و برای شان می‌گوید که شما به کشور خود بروید.»

او هم‌چنان بی‌آن‌که از فرد یا کشوری نام ببرد، می‌گوید خارجی‌ها می‌کوشند تا امارت اسلامی را ضعیف بسازند.

آقای ستانکزی در بخش از سخنانش می‌افزاید که اکنون مخالفی وجود ندارد تا بر ضد امارت اسلامی تربیه شود.

معین سیاسی وزارت خارجه گفت: «ما این‌بار به هیچ صورت اجازه نمی‌دهیم که به امارت اسلامی ضرر برسد چه مشکلات داخلی باشد و یا از خارج باشد. ما مخالفینی نداریم که آن‌ها کنار خود بگیرند و تربیه شان کنند و این نظام را توسط آن‌ها نابود کند.»

شیرمحمد عباس ستانکزی بار دیگر از برگزاری نشست‌ها و مخالفت برخی از چهره‌های حکومت پیشین با امارت اسلامی انتقاد می‌کند و می‌گوید مخالفت این چهره‌ها تنها برای خوشحالی غربی‌ها است.

فرهاد ابرار آگاه مسایل سیاسی در این باره به طلوع‌نیوز گفت: «مخالفان سیاسی طالبان مبحث شریک‌سازی قدرت سیاسی را به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی شان مطرح کردند، موضوعی که به باور من جامعه جهانی آن را در قالب دولت فراگیر در افغانستان مطرح می‌کند و تلاش می‌کند تا طالبان در خصوص این مبحث کنار بیایند.»

پیش از این، برخی از مقام‌های بلندپایه امارت اسلامی از نشست‌های چهره‌های سیاسی حکومت پیشین و میزبانی برخی از کشورها از نشست نیز انتقاد کرده‌اند.

نظرات بسته شده است.