طی ۱۰ سال اخیر ۶۴ هزار پناهجو در مسیر مهاجرت جان باخته‌اند

طی ۱۰ سال اخیر ۶۴ هزار پناهجو در مسیر مهاجرت جان باخته‌اند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت با نشر گزارشی گفته است که طی ۱۰ سال اخیر ۶۴ هزار پناهجو و مهاجر در جهان در مسیرهای مهاجرت جان باخته‌اند.

بر اساس آمار این سازمان که روز سه شنبه ۲۶ مارچ (هفتم حمل) منتشر شده است، ۳۶ هزار نفر از این پناهجویان غرق شده‌اند که ۲۷ هزار نفر آنان در دریای مدیترانه و در مسیر سفر از شمال افریقا به سمت قارۀ اروپا جان باخته‌اند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت گفته است که این ارقام ممکن است “بخشی از آمار واقعی” تلفات مهاجران و پناهجویان باشد، زیرا به گفتۀ این نهاد بخش زیاد اطلاعات در این مورد نامکمل است.

اندری گارسیا بورجا، تحلیلگر اطلاعات در سازمان بین‌‌المللی مهاجرت به خبرنگاران در برلین گفت که دریای مدیترانه “منطقه‌ای به شدت خطرناک بوده و سفر در این مسیر بی‌نهایت خطرناک” است.

بورجا گفت که آمار تلفات در دریای مدیترانه، در مقایسه با سایر مناطق دقیق‌تر و نزدیک به واقعیت است، زیرا به گفتۀ وی گردآوری اطلاعات و تدقیق و نظارت بر آن در ساحاتی مانند صحرای افریقا بسیار دشوار است.

او افزود که هویت دو سوم قربانیان ناشناخته بوده و به گفتۀ وی در بیش از نصف موارد، کارمندان سازمان بین‌المللی مهاجرت حتا قادر نشده‌اند که جنسیت یا سن پناهجویان یا مهاجران جان باخته را تثبیت کنند.

بیشترِ این مهاجران از کشورهای فقیر و درگیر جنگ‌اند، که برای فرار از خشونت یا زندگی بهتر راه‌های پرخطر مهاجرت را در پیش می‌گیرند.

بر اساس آمار سازمان بین‌المللی مهاجرت، بیش از ۸۵۰۰ مهاجر و پناهجو در سال ۲۰۲۳ جان باخته‌اند که با این حساب سال گذشته، مرگبارترین سال برای مهاجران در یک دهۀ اخیر بوده است.

نظرات بسته شده است.