صادرات ۱۴۵ میلیون دالری افغانستان از طریق دهلیزهای هوایی در سال ۱۴۰۲

مهم‌ترین اقلام صادراتی از طریق دهلیزهای هوایی را هنگ، زعفران، میوه‌خشک، میوه‌تازه و قالین تشکیل می‌دهد.

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که در سال ۱۴۰۲خورشیدی به ارزش ۱۴۵ میلیون دالر صادرات از طریق دهلیزهای هوایی انجام شده است.

آخندزاده عبدالسلام جواد سخن‌گوی این وزارت می‌گوید که مهم‌ترین اقلام صادراتی از طریق دهلیزهای هوایی را هنگ، زعفران، میوه‌خشک، میوه‌تازه و قالین تشکیل می‌دهد.

به گفته‌ی او، بیش‌ترین صادرات از طریق میدان‌های هوایی به کشورهای هند، امارات متحده عربی، ترکیه، ایران، ازبیکستان آلمان و کانادا انجام شده است.

سخن‌گوی وزارت صنعت و تجارت گفت: «صادرات افغانستان از طریق میدان هوایی کشور در سال ۱۴۰۲ به مقدار ۲۴۷ تن به ارزش ۱۴۵ میلیون دالر است هنگ میوه‌های خشک و تازه، سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، البسه، نخود، قالین، زعفران، لوازم آشپزخانه و پوست بز و گاو است.»

اتاق تجارت و سرمایه گذاری صادرات از طریق دهلیزهای هوایی را در رشد اقتصادی مهم می‌داند و تاکید می‌کند که باید هزینه انتقال از طریق دهلیزهای هوایی کاهش یابد.

توکل احمدیار رییس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری گفت: «سابق‌ها که بود برای ما یک سب سایدی می‌دادند بخاطریکه ما یک روش را یاد بگیرم که در دنیا همین تولیدهای ما شناخته شود و دیگر این‌که ارزان برای ما تمام شود.»

شماری از بازرگانان از سرگیری پروازهای شرکت‌های بین‌المللی هوانوردی را در افزایش صادرات از طریق میدان‌های هوایی سودمند می‌دانند.

زلمی عظیمی بازرگان گفت: «چون‌که پروازهای خارجی در افغانستان دوباره از سر گرفته شده است خواهش ما این است که امارت اسلامی زمینه سب سایدی را برای ما فراهم کند تا ما به خارج از کشور نیز صادرات داشته باشیم.»

بربنیاد اطلاعات وزارت صنعت و تجارت در سال ۱۴۰۲ خورشیدی به ارزش ۱.۸ میلیارد صادرات به بیرون از کشور انجام شده که یک بخش آن را صادرات کالاهای از طریق دهلیزهای هوایی تشکیل می‌دهد.

نظرات بسته شده است.