شیوع بیماری جلدی “آبله مرغان” در بامیان

این بیماری بیش‌تر در میان کودکان و نوجوانان شیوع کرده و مراقبت‌های خانگی هم تنها راه جلوگیری از مصاب شدن به آن گفته شده است.

پزشکان و مسوولان بهداشتی بامیان از شیوع یک بیماری ساری جلدی زیر نام آبله مرغان در بخش‌های مختلف این ولایت خبر داده‌اند.

این بیماری بیش‌تر در میان کودکان و نوجوانان شیوع کرده و مراقبت‌های خانگی هم تنها راه جلوگیری از مصاب شدن به آن گفته شده است.

فروغ‌الدین امیری رییس شفاخانه انتانی بامیان در باره این بیماری به رسانه ها گفت: «در ابتدا همان آبله‌ها است. تخریش و زخم‌های جلدی به بار می‌آورد و اگر مداخله ثانوی شود، گلون را می‌گیرد گلون مکروبی می‌شود و گاهی سینه و بغل به مریض پیش می‌آید.»

احسان‌الله انوری پزشک جلدی در این شفاخانه می‌گوید: «عامل این مرض یک ویروس است؛ ویروسی از آران‌ای است. این بیماری از طریق تماس‌های جلدی و افرازات تنفسی انتقال می‌کند.»

خادم حسین، باشنده منطقه شهیدان بامیان که برای درمان این بیماری به شفاخانه انتانی مراجعه کرده، می‌گوید که این بیماری در میان افراد در روستای او در حال افزایش است.

خادم حسین افزود: «پنج روز است که این مریضی نزد من پیدا شده و از کسی دیگر به من انتقال شده چون ساری است.»

جعفر ذکی رییس صحت عامه بامیان می‌گوید که این بیماری، جلد را تخریب می‌کند و در بعضی موارد سبب مرگ کودکان نیز می‌شود. به گفته‌ی آقای ذکی، واکسن این ویروس جلدی در افغانستان وجود ندارد و مراقبت‌های خانگی تنها راه جلوگیری از مصاب شدن به این بیماری است.

رییس صحت ‌عامه بامیان افزود: «تا به حال واکسین این بیماری در افغانستان نیامده؛ اما واکسن آن در کشورهای همسایه افغانستان وجود دارد و تطبیق می‌شود. در افغانستان چون بدبختانه واکسن وجود ندارد، شیوع پیدا کرده.»

پیش از این، پزشکان در این ولایت از شیوع بیماری‌های سینه ‌و بغل و سرخکان نیز در میان کودکان در مرکز و ولسوالی‌های بامیان خبر داده بودند.

نظرات بسته شده است.