شکایت پی‌هم مهاجران افغان از آزار و اذیت و بازداشت در ایران

آمار وزارت مهاجران نشان می‌دهند که در حال حاضر حدود ۷هزار مهاجر افغان در ایران زندانی اند.

شماری از مهاجران افغان در ایران شکایت دارند که به‌گونه‌ی پی‌هم از سوی پولیس آن کشور مورد آزار و اذیت قرار گرفته و بازداشت می‌شوند.

شهروندان افغانستان مقیم ایران می‌گویند که از بیم بازداشت شدن از سوی پولیس، کم‌تر در شهر و تفری‌گاه‌ها گشت‌وگذار می‌کنند.

اکبر سلطانی یکی از مهاجران افغان در ایران به رسانه ها گفت: « از سوی پولیس ایران با ما خیلی رفتار نامناسب می‌شود اگر کدام افغان را در پارک و یا جاده گیر کند از نزد او تلفن و پیسه هر چیزش را می‌گیرد و اگر خدای ناخواسته چیزی پیشش نباشد به اردوگاه آن را انتقال می‌دهد.»

علی رضا کریمی فعال عرصه حقوق مهاجران می‌گوید:  «ما از امارت اسلامی خواهانم که هرچه سریع‌تر با مقام‌های ایران به ویژه دفتر سازمان ملل یک نشست داشته باشند تا یک راه حل درست را برای دیپورت (اخراج ) نشدن مهاجران افغان پیدا کنند.»

هم‌زمان وزارت مهاجران و عودت کننده‌ها با انتقاد از بازداشت مهاجران افغان در ایران، می‌گوید که تلاش می‌شود تا مهاجران افغان که در ایران زندانی هستند، آزاد شوند.

آمار وزارت مهاجران نشان می‌دهند که در حال حاضر حدود ۷هزار مهاجر افغان در ایران زندانی اند.

عبدالرحمن راشد معین وزارت مهاجران و عودت کننده‌ها به رسانه ها گفت: «تخمینا در ایران ۷ هزار مهاجر داریم که از آن جمله یک ‌هزار مهاجران که راپورش برای ما رسیده آزاد شده‌اند ارتباطات دیپلمتیک ما داریم که زندانی‌های دیگر هم آزاد شوند.»

در این میان برخی از فعالان عرصه حقوق مهاجران می‌گویند که امارت اسلامی باید توجه جدی به مهاجران افغان در کشورهای دور و نزدیک داشته باشد.

محمدخان طالبی محمدزی فعال عرصه حقوق مهاجران به رسانه ها گفت: «دولت ایران اخراج مهاجران بدون اسناد را آغاز کرده و به شدت این طرح در حال اجرایی شدن است که یک سری مشکلات را برای مهاجران به وجود آورده است.»

برخی رسانه‌های ایرانی اخیرا گزارش داده‌اند که ایران اجرای طرح “گردآوری و بازگشت شهروندان غیرمجاز” را در روزهای نخستین سال نو در این کشور آغاز کرده است. بر بنیاد گزارش‌ها، این طرح تا پایان تعطیلات نوروزی در بخش‌های تفریحی و دیگر بخش‌ها اجرا خواهد شد.

نظرات بسته شده است.