شورای امنیت در واکنش به حمله در قندهار؛ هراس‌افگنی در هرجا توجیه ندارد

وزارت خارجه پاکستان، سفارت جاپان برای افغانستان، سفارت ترکیه، یوناما و رینا امیری نماینده ویژه ایالات متحده برای حقوق بشر و زنان افغانستان این حمله را محکوم کرده‌اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد با نکوهش حمله‌ی انتحاری اخیر در قندهار گفته است که هراس‌افگنی از جدی‌ترین تهدیدها برای صلح و امنیت افغانستان و جهان است.

در اعلامیه این شورا که از سوی نمایندگی جاپان در سازمان ملل به نشر رسیده، اقدام‌های هراس‌افگنانه در هرجا غیرقابل توجیه و جرم خوانده شده است.

در بخشی از این اعلامیه آمده است: «اعضای شورای امنیت بار دیگر تاکید کردند که هراس‌افگنی در همه اشکال و مظاهر آن یکی از جدی‌ترین تهدیدها برای صلح و امنیت در افغانستان و جهان است. اعضای این شورا بر لزوم پاسخ‌گویی عاملان، سازمان دهنده‌ها، تامین کننده‌های مالی و حامیان اقدام‌های هراس‌افگنانه و محاکمه آنان تاکید کردند.»

وزارت خارجه پاکستان، سفارت جاپان برای افغانستان، سفارت ترکیه، یوناما و رینا امیری نماینده ویژه ایالات متحده برای حقوق بشر و زنان افغانستان این حمله را محکوم کرده‌اند.

وزارت خارجه پاکستان در یک اعلامیه، هراس‌افگنی را نگرانی مشترک برای دو کشور [پاکستان و افغانستان] عنوان کرده و خواستار رسیدگی دو جانبه به این موضوع شده است.

در اعلامیه گفته شده است: «دولت و مردم پاکستان صمیمانه به خانواده‌های داغ‌دار تسلیت می‌گویند و برای زخمی‌ها شفای عاجل آرزو می‌کنند. پاکستان بر محکومیت شدید هراس‌افگنی در همه اشکال و مظاهر آن تاکید می‌کند. هراس‌افگنی یک نگرانی مشترک است که هر دو کشور باید از طریق تلاش‌های جمعی به آن رسیدگی کنند.»

در همین حال هیات یوناما نوشته است: «یوناما به صراحت حمله روز پنج‌شنبه تحت مسوولیت دولت اسلامی “داعش” در قندهار را که ده‌ها کشته و یا زخمی برجا گذاشت، محکوم می‌کند. چنین اعمال ناپسند، در ماه رمضان یا هر زمان دیگری، نباید در افغانستان جایی داشته باشد.»

ذبیح‌الله مجاهد سخن‌گوی امارت اسلامی درباره حمله‌ی انتحاری در قندهار گفت: «داعش یک پدیده تکفیری و ظالم است که جهت را نمی‌بیند و مردم ملکی را هدف قرار می‌دهد؛ ولی لانه‌های شان از بین برده شده و خودشان هم در معرض نابودی قرار دارند و ان‌شاالله امارت اسلامی نیروهای خود را دستور داده است که در تمام نواحی در برابر تمام اقدامات داعش فعال باشد.»

طارق فرهادی آگاه روابط بین‌الملل گفته است: «متاسفانه چهل سال جنگ در منطقه گروه‌های افراطی را به وجود آورده است و در این شکی نیست که بعضی کشور‌ها این گروه‌ها را برای منافع ستراتیژیک خود استفاده می‌کنند.»

پس از این رویداد، سخن‌گوی فرماندهی امنیه قندهار اعلام کرد که سه نفر در این حمله کشته شده و دوازده نفر دیگر زخمی شده‌اند؛ اما برخی منابع به رسانه ها گفته‌اند که رقم جان باخته‌ها بیشتر از آمار اعلام شده است.

نظرات بسته شده است.